41. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na bu yıl, ‘Hoşgeldin Hayat’, ‘Meleğin Düşüşü’, ‘Mustafa Hakkında Herşey’, ‘Ne de Olsa Çocuk’, ‘Hayal Kurma Oyunları’, ‘Gece 11:45’, ‘Tramvay’, ‘Yazı Tura’, ‘Hababam Sınıfı Merhaba’ ve ‘Kayıp Cennet İnsanları’ olmak üzere 10 film başvurdu.

Yaklaşık 30 Türk filmi çekildiği bir yılda, yalnızca yapımı tamamlanan 10 film festivale başvurdu. İstanbul Film Festivali’ne katılmış 8 film yönetmelik gereğince, diğer filmler ise yapımlarını tamamlayamadıkları gerekçesiyle festivale başvuramadılar.

Yarışmaya başvuran filmlerden sadece ‘Mustafa Hakkında Herşey’ ve ‘Hababam Sınıfı Merhaba’, daha önce gösterime girmişti. Uğur Yücel’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Yazı Tura’ filmi 24 Eylül’de gösterime girecek.

‘Hoşgeldin Hayat’, ‘Meleğin Düşüşü’, ‘Ne de Olsa Çocuk’, ‘Hayal Kurma Oyunları’, ‘Gece 11:45’, ‘Tramvay’ ve ‘Kayıp Cennet İnsanları’ ilk kez festivalde izleyici karşısına çıkacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl birinci olan filme 150 milyar lira, ikinciye 100 milyar lira ve üçüncüye ise 50 milyar lira para ödülü verilecek. Ödül miktarının yüksek tutulmasının, gelecek yıllarda festivale başvuracak film sayısını artıracağı ifade edildi. Kaynak : Ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica