Tiyatrocular sabahladı! posteri Sabahın ilk ışıklarına kadar eylemlerini sürdüren kalabalık, "Bu tiyatro sahnesindeki rol değil, tamamen gerçek" dediler. Eyleme destek veren tiyatrocu Cem Davran da "Başbakan'ın sözüne çok üzüldüm. Dünyanın her yerinde devlet sanatı destekler" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Komisyonu'nda İstanbul Şehir Tiyatroları yönetiminin sanatçılardan alınarak belediye bürokratlarına devredilmesi kararı, Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde tiyatro sanatçıları ve tiyatroya gönül verenler tarafından protesto edildi. Soğuk havaya rağmen yüzlerce kişi, üzerlerine battaniye ve yorgan örterek eylemlerini sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürdü. Çay içip mumlar yakan eylemciler, zaman zaman halay çekti. Giydikleri kostümlerle küçük göstericiler yapan eylemciler, "Sanat boyun eğmez", "Şehir Tiyatroları yok edilemez" pankartlar taşıdılar. Kalabalık, yiyecek-içeciklerini de getirerek Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünü adeta piknik alanına çevirdiler.

Eylemciler, "Bu tiyatro sahnesindeki rol değil, tamamen gerçek" dediler. Eyleme destek veren tiyatroculardan Cem Davran, "Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin kadrolu oyuncusuyum. 1976 yılından bu yana bu sahnedeyim. Tiyatro Cumhuriyetten önce kurulmuştur. Gelenekçilik ise benden daha gelenekçi yok. Başbakan'ın sözüne çok üzüldüm. Dünyanın her yerinde devlet sanatı destekler. Yönetmeye çalışmaz, destek verir. Beni ?eleştirme' diyemez. Bu açıklama yakışmadı. Düşük kan şekeriyle söylenmiş bir söz olarak algılıyorum. Bu ülkenin başbakanının söyleyeceği söz değil. Kenan Işık bu hükümet tarafından atanmış bir yöneticiydi. Onun istifa etmesi hükümeti düşündürmelidir" dedi.

"Bu ülkedeki sanatçılar olarak muhalefet etmeyi öğrendik" diyen Jülide Kural da, şunları söyledi: "Bugün bu öğrendimiz muhalefet etmeyi, bugün daha fazla kullanmak ihtiyacındayız. Bizim halkı anlamadığımızı söylüyorlar. Biz her gün halkla buluşuyoruz. Belki bizi alkışlayanların bir bölümü bu hükümete oy veren insanlar. Başbakan'ın bizim oyunlarımızı seyretmesini çok isterim. Sanatın doğası gereği gelenekçiliğe aykırıdır. Ama bizim çalıştığımız insanlar içinde her görüşten insan var. Muhalefetsiz ülke mi olur?" diye konuştu.

Eylemlerini günün ilk ışıklarına kadar sürdüren kalabalık, saat 08.00 sıralarında alanı terk etti. Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 01 Mayıs 2012 09:39:05

Önce yerine göz dikti. Tarihi Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunu yerle bir edip, Kongre Merkezi yaptı. Şimdide 100 yıllık kurumu tamamen yok edip, ortadan kaldırmak istiyor. Kaçınılmaz son. Rant uğruna, kentsel dönüşüm palavraları ile tarihi yok etm eye çalışan  Istanbul'u hallaç pamuğu gibi atan, yalnızca kendi düşüncesine demokrat zihniyet. Söyleyecek çok söz var. Demokrat diye destek çıkan, yetmez ama evet diyenler şimdi ne yapıyor acaba?

Yandex.Metrica