Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oran veda etti

24 Eylül 2004 00:00
Senarist Bülent Oran, bir süredir tedavi gördüğü hastalık nedeniyle dün vefat etti. Böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde hayata gözlerini yuman duayen senarist 81 yaşındaydı. Film Sanayi ve Tüm Sanatçıları Güçlendirme Vakfı (Film-San) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Oran için bugün ilk olarak saat 11.00'de, pek çok film şirketi ve bazı sinema derneklerinin bulunduğu Beyoğlu Erol Dernek Sokak Erman Han önünde tören düzenlenecek. Oran'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Feriköy Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

İstanbul Bakırköy'de 1923 yılında doğan Bülent Oran, fabrika işçiliği, mürettiplik, klişe ressamlığı, öğretmenlik ve mizah yazarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Sinemaya 1950 yılında "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde figüran oyuncu olarak başlayan Oran, başta "Drakula İstanbul'da", "Artık Çok Geç", "İngiliz Kemal Lavrens'e Karşı", "Aramızda Yaşayamazsın", "Uçurum", "Pusu" olmak üzere 50'den fazla filmde rol aldı.

Sanatçı, 1952'den itibaren senaryo yazarlığı yapmaya başladı. Bugüne kadar 700'den fazla filmin senaryosunu yazan Oran, 1980'li yıllarda TV dizileri için de senaryolar hazırladı. "Üç İstanbul", "Parmak Damgası", "Yaprak Dökümü", "Hacı Arif Bey" adlı dizilerde senarist olarak çalıştı.

Ticari filmlere senaryo yazdığı için zaman zaman eleştirilse de Oran oyunu hep kuralına göre oynadığını düşünüyordu: "Bana 'senaryo gangsteri', 'toptancı senarist' dediler. Yazdığım senaryolar iyi olmasa da yaptığım doğruydu. Hep oyunu kuralına göre oynadım. Ben dünyanın en kötü senaryosu da olsa çok iş yapsın istiyorum."

2001 Altın Portakal Film Festivali'nde Onur Ödülü'ne değer görülen Oran, Marmara Üniversitesi Sinema TV Bölümü'nde de bir süre ders verdi. Oran'ın senaryosunu yazdığı filmler arasında "İki Damla Gözyaşı", "Fosforlu Cevriyem", "Bülbül Yuvası", "Sevmek ve Ölmek Zamanı", "Arım Balım Peteğim", "Kanunsuz Kahraman", "Ağlıyorum" ve "Dert Bende" sayılabilir. Oran, evli ve bir çocuk babasıydı.borabora

8 Ağustos 2012 11:31

allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

4 Kasım 2009 09:55

Allah rahmet eylesin,senaristliği ile daha çok tanınırdı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica