Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Uçan Süpürge 15. kez havalanıyor

10 Mayıs 2012 00:00
Bu yıl Anneler Günü'nü içine alan festivalde, anne çocuk ilişkileri ve üç kuşak kadının birbirine aktardığı deneyimler filmlerle tartışmaya açılacak.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğinden alınan bilgiye göre, Fransız yapımı ''Prensesim'' (My Little Princess, 2011), yönetmen Eva Ionesco'nun kendi yaşamından izler taşıyor ve 1970'lerin Parisinde geçiyor. Anne sevgisi arayan bir kız çocuğuyla ondan bir arzu nesnesi yaratmak pahasına kızının fotoğraflarını çeken bir annenin öyküsü anlatılıyor.

İsveçli yönetmen Tova Mozard'ın ''Sahnede Üçümüz'' (The Big Scene, 2011) filmi de festivalde izleyicinin beğenisine sunulacak. Bir zamanlar Bergman'ın idaresindeki Stockholm Kraliyet Tiyatrosu sahnesinde yaşayan üç kuşak kadın, adeta bir çocuğun aşırı sevgiyle yıprattığı Viktorya dönemine ait oyuncak bebek koleksiyonunu andırıyor.
Anneanne, anne ve kız çocuk üçgenine İsrail'den bakan başarılı sinemacı Maya Dreifuss, ''Ziyaret Saati'' (Visiting Hours, 2005) adlı filmiyle üç kuşak kadını bir yüzleşme hikayesinde bir araya getiriyor.

Rusya'da genç kuşağın temsilcilerinden Aleksandra Strelyanaya'nın ''Kuş Yemi'' (Bread for Bird, 2010) filmi, deneyimleri birbirinden tamamen farklı olan nesiller arasındaki diyaloğa tanıklık ediyor.

İspanyol Silvia Gonzales Laa'nın ''Orada Ol'' (Be There, 2010) filmi, kızının güvenini yeniden kazanmak isteyen bir annenin öyküsünü anlatıyor.

Filmlerin gösterim yerleri, saatleri ve festival programının tamamı ''festival.ucansupurge.org''da yer alıyor.
Festival film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, film okuma etkinlikleri, sergiler ve birçok sürprizle sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde bu yıl Fas'tan Filistin'e, Şili'den Estonya'ya, Norveç'ten ABD'ye 115 film gösterilecek.


Yandex.Metrica