İKSV tiyatro için 'formül' arıyor posteri Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, dünyanın birçok ülkesinden kültür ateşeleriyle İstanbul'da buluşacak. 17 Mayıs'ta gerçekleştirilecek toplantıda dünyada “devlet-tiyatro arasındaki destek ilişkisi” masaya yatırılacak. Eczacıbaşı, toplantının detaylarını Habertürk'e anlattı..

“İKSV ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLİR”
“..Umuyorumki, tiyatromuz ve bütün sanat kurumlarımız için kalıcı bir sonuç çıkacaktır. Burada İKSV önemli bir rol oynayabilir. Bunun çalışmalarına da başladık. 17 Mayıs'ta çok önemli bir toplantı düzenliyoruz. Amerika, Çin, Hollanda, İngiltere ve Almanya'nın da içinde bulunduğu birçok ülkeden kültür ateşeleri katılacak. Bu ülkelerde modelin nasıl olduğunu anlatacaklar. Kültür sanat kurumlarının kamu tarafından nasıl ve ne kadar desteklendiğini ortaya koyacağız ve Türkiye için bir formül geliştireceğiz..”

“TEK ELDEN DESTEK GEÇMİŞTE KALDI”
“..Öyle görünüyorki tek elden desteklenen sanat modeli geçmişte kaldı. Daha çok karma sponsor modeli uygulanıyor. Hem kamudan, hem özel sektörden, hem de vatandaşın gelirinden alınan destekle ilerleniyor. Türkiye için de böyle bir yapı kurmak gerekiyor. Belki bir “sanat konseyi” eliyle yapılabilir. Bunu araştıracağız.. Belli ki rahatsızlık yaratan bir model var ve ilk kez dile getirilmiyor. Ama bu kez sonuçlandırma arzusu daha fazla. Bu sistem değişikliğinde biz de elimizden geleni yapacağız.. Sanat kurumları bu yeni modelle hem özerkliklerini hem de varlıklarını sürdürebilecekler umarım Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar (1)

sharapnell avatar sharapnell 12 Mayıs 2012 10:00:05

şimdi de işadamları konuşmaya başlamış. sanki düne kadar iksv tiyatrocuların yanında değilmiş gibi (ya da ben öyle sanıyorum) birden çark edip "tek elden destek geçmişte kaldı." diyor.amerika hariç diğer ülkelere bakılacak olursa, bu devlet lerin tiyatrolara, yıllık bütçeden daha fazla pay ayırdığı görülür. (türkiye'ye oranla) bahsedilen devletler arasında sadece amerika'da tiyatrolar özeldir. türkiye'de işleyen sistemi beğenmeyen ya da diğer devlet sistemlerini kale almadan, sadece amerikan devlet sistemlerini (cumhuriyet yerine başkanlık sistemi, milli otorite yerine yerel özerklik vb.) birebir türkiye'ye uygulamaya çalışan akp hükümeti, bu durumu görmezden gelir. her şeyi özelleştirdiği gibi bunu da özelleştirmeye çalışır.anlamadığım saçmalık, devletin bu durumdan kar amacı gütmesi ve habire tiyatrolar zarar ediyor diyerek tiyatroları hedef haline getirmesi. (ya da işine gelmeyen tüm kurumlara bir şekilde taaruza geçmesi.) devletin kar değil, insanlara fayda amacı gütmesi gereken kurumlarından birisidir devlet tiyatroları. buna rağmen hala şirkemişçesine zarar tabloları açıklanıyor. "zarar eden kuruma ne diye vergilerimizle destek oluyoruz?" diyen vatandaşlar var. peki yıllardır izlenmeyen, zarar eden trt hala neden bir sürü paralar döküp, büyük bütçeli diziler çekiyor? bu paralar bizim elektrik faturalamızdan çıkmıyor mu? aldığımız her tv'de olan trt bandrolleri için, bize çaktırmadan tv fiyatına bindirilen bandrol paraları boşa gitmiyor mu? ya da aynı mantıkla devletin diğer bir kurumu olan bakanlıklara bakalım. onlara da bütçe ayrılıyor. peki hangi biri kar ediyor? o zaman bakanlıkları da özelleştirmek gerekmez mi bu saçma mantıkla?"tiyatrolar zarar ediyor." diye konuşulması bile saçma ama diyelim ki zarar ediyor. zarar etmesinde devletin hiç mi suçu yok? toplum üzerinde birçok saçma şey hakkında fikir edindirme çabasına giren hükümet, sanat hakkında bir bilinç oluşturuluyor mu? hükümet, öncelikle kendi eğitim ayıbını görmesi gerekirken, bu hatayı bile tiyatrolara yüklemekte. kaldı ki tiyatro bilet fiyatları genelde sinema bilet fiyatlarından daha uygundur. buna rağmen giden az kişiyse, bunda tiyatroların, tiyatrocuların suçu nedir anlamıyorum.kişisel gelişim kitapları (safsataları) kitapçılarda en çok satanlar listelerine girerken, gerçek kişisel gelişimde önemli bir yeri olan "kültürel gelişim" neden hala gözardı edilir? gerçekten bilgi veren kitapları okumamakla ya da tiyatroya gitmemekle bir insan nasıl kültürel bir doyuma ulaşabilir ki. kültür, sadece sinemaya gitmek midir?

Yandex.Metrica