Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cannes için son üç gün

13 Mayıs 2012 00:00
 Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali, 16 mayıs çarşamba günü başlıyor. Wes Anderson’un Moonrise Kingdom adlı filminin gösterimiyle açılacak festival, Claude Miller’ın Therese Desqueyroux isimli filminin gösterimiyle 27 mayısta sona erecek.

Bu yıl 65’incisi düzenlenecek festivalde 30’a yakın ülkeden 91 film gösterilecek. Festival her yıl olduğu gibi yıldızlar geçidine sahne olacak. Nicole Kidman, Brad Pitt, Bruce Willis gibi yıldızların kırmızı halıdan geçeceği festivalin bu yılki logosu 1962’de hayatını kaybeden Hollywood’un efsanevi oyuncusu Marilyn Monroe’nun siyah beyaz fotoğrafı olacak.

Nuri Bilge de ödül alacak
Bu yılki festival, Türkiye sineması açısından da ayrı bir önem taşıyan etkinliklere evsahipliği yapacak. 65. Cannes Film Festivali’nde, kısa metrajlı filmler kategorisinde yarışacak eserler arasında yönetmen Rezan Yeşilbaş’ın Sessiz isimli filmi de yer alıyor. Sessiz, yarışmaya gönderilen 4 bin 500 film içinden jürinin seçtiği 10 kısa metrajlı film arasına girmeyi başardı.

Bu arada Fransa’daki Sinema Yönetmen ve Yapımcıları Derneği, festival kapsamında 17 mayısta düzenlenecek bir etkinlikle yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a 2012 Carossee d’or Sinema Ödülü’nü takdim edecek. Ödül öncesi Ceylan’ın Fransa’da ve Avrupa’da tanınmasını sağlayan Mayıs Sıkıntısı filmi de gösterilecek. Ödül, 2002’den bu yana Cannes Film Festivali bünyesinde “15 Yönetmen” bölümünün gösteriminin başlaması dolayısıyla veriliyor.


Yandex.Metrica