Avrupa Filmleri Festivali, 30 Eylül Perºembe günü sinemaseverlere “merhaba” diyor. 10. yılını kutlayan Festival'in Ankapol Sinemasında düzenlenecek açılıº töreni, Sema & Ensemble'ın Efsane Hanımlar-Mazi kalbimde Bir Yaradır tango konseriyle renklenecek.

Ankara Sinema Derneği'nin sinemamızın en önemli kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit'e armağan olarak Dost Kitapevi Yayınları iºbirliği ile hazırladığı Yıldız: Hülya Koçyiğit adlı kitap, açılıº gecesini onurlandıracak sanatçıya takdim edilecek.

Festival'in gösterimleri Ankapol ve Megapol Sinemalarında yapılacak. 1 Ekim Cuma günü saat 12.15'de Ankapol sinemasında Metin Erksan'ın yönettiği 1964 yapımı Susuz Yaz'ın yenilenmiº kopyası gösterilecek. 2 Ekim Cumartesi günü saat 21.30'da sessiz sinemanın ustalarından Carl Theodor Dreyer'in baºyapıtı, Jeanne d'Arc'ın Tutkusu, çellist Reyend Bölükbaºı ve gitarist Sarp Maden'in müziği eºliğinde izleyiciye sunulacak. Bu sinema-müzik ºölenini sinemaseverlerin kaçırmamaları gerekiyor.

10. yıl etkinliklerinden biri de Festival içinde festival: Paris'te düzenlenen Signes de Nuit/Gecenin ݺaretleri Film Festivali, Avrupa Filmleri Festivaline konuk oluyor. Programda 17 Ülkeden 37 kısa film yer alıyor. Kısa film tutkunları 2 Ekim Cumartesi günü Ankapol Sineması'nda 23:55'ten sabah 06:00'ya kadar “kısa” bir festival yaºayacaklar. Gösterimin biletleri 4 milyondan satıºa sunulacak

Gezici Festivalde bu yıldan baºlayarak 6 -12 yaº arası çocuklar için özel çocuk filmleri programları yer alacak. Bu yıl Clermont Ferrand Film Festivali ve Çek Cumhuriyetinden Kratky Film tarafından seçilen sözsüz çocuk filmleri hergün saat 10.30'da Ankapol Sinemasında ücretsiz olarak izlenebilir. Festival biletleri, Megapol, Ankapol Sinemaları'nda ve Dost Kitabevleri'nde tam 6, indirimli 4 milyondan olmak üzere satıºa sunuldu.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica