Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cannes bu yıl çok 'maço'

16 Mayıs 2012 00:00
65'inci Cannes Film Festivali, bugün başlıyor. Festival, Altın Palmiye için yarışacak 22 filmin tamamı erkekler tarafından yönetildiği için "maço" olarak nitelendiriliyor
Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden birisi olan Cannes Film Festivali, bu akşam Wes Anderson'un "Moonrise Kingdom" isimli filminin gösterimiyle başlıyor. Bu yıl 65'inci kez düzenlenecek festivali SABAH, sinema yazarı Atilla Dorsay ile takip edecek. 30'a yakın ülkeden 91 filmin gösterileceği Cannes, her yıl olduğu gibi yıldızlar geçidine sahne olacak. Nicole Kidman, Brad Pitt, Bruce Willis gibi yıldızların "kırmızı halıdan" geçeceği festivalin bu yılki logosu 1962'de hayatını kaybeden Hollywood'un efsanevi oyuncusu Marilyn Monroe'nun siyah beyaz fotoğrafı olacak. Festivalde "Altın Palmiye" için 4 bin 300 film arasından seçilen 22 film yarışacak. Başkanlığını İtalyan Nanni Moretti'nin üstleneceği bu yılki jüride Filistinli oyuncu ve yönetmen Hiam Abbass, İngiliz yönetmen Andrea Arnold, Fransız oyuncu Emmanuelle Devos, Alman oyuncu Diane Kruger, İngiliz oyuncu Ewan Mc Gregor, ABD'li yapımcı Alexander Payne, Haitili yönetmen ve yapımcı Raoul Peck yer alıyor. Altın Palmiye için seçilen aday filmlerin yönetmenlerinin hepsinin erkek olması, festivalin bu yıl "maço" olarak nitelendirilmesine sebep oldu.

TÜRKİYE 'SESSİZ' KALDI
Festivalde Türkiye bu yıl kısa metrajlı filmler kategorisinde temsil edilecek. Türk yönetmen Rezan Yeşilbaş'ın "Sessiz" filmi, jürinin 4 bin 500 film arasından seçtiği 10 kısa metrajlı film arasına girmeyi başardı. Daha önce bu festival kapsamında elde ettiği birçok ödülle Cannes'a alışık olan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Mayıs Sıkıntısı" filminin gösterimi yapılacak. Ancak Ceylan'ın bu yıl Cannes'da bulunma sebebi Fransa Yönetmenleri Derneği tarafından "Carosse d'Or" sinema ödülüne layık görülmesi. Festivalin diğer önemli etkinlikleri arasında aktivist kişiliğiyle tanınan ABD'li ünlü oyuncu ve yönetmen Sean Penn'in Cannes şehrine gelerek, Haiti yararına düzenlenecek bir geceye katılması bulunuyor. Festivalde ayrıca Fransız filozof Bernard-Henry Levy'nin Libya'da isyancılar arasına katılarak çektiği "Tobruk Yemini" adlı belgeselin de gösterimi yapılacak.

4 BİN 600 GAZETECİ İZLİYOR
Cannes Film Festivali, "Altın Palmiye" ve yarışma dışı gösterilecek yeni filmlerin dışında, dünyanın en önemli sinema pazarı olma özelliği taşıyor. Festival dolayısıyla kurulan 13 bin metrekare genişliğindeki sinema pazarına ise 100'ü aşkın ülkeden 10 bin kişinin katılması bekleniyor. Kente kurulacak 600 stantta dünyanın dört bir yanından gelen filmler yeni pazarlar için "görücüye çıkma" şansı bulacak. Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen 4 bin 600 gazetecinin takip etmesi bekleniyor. Festival dolayısıyla 73 bin olan Cannes kentinin nüfusu, iki hafta boyunca yaklaşık 200 bine çıkacak.


Yandex.Metrica