Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Festivalde Kadir İnanır'a 'Onur Ödülü'

19 Mayıs 2012 00:00
7. Uluslararası Dadaş Film kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde Kadir İnanır'ın filmlerinin afişleri ve İran filmlerinden karelerin yer aldığı sergiler açıldı. Serginin açılışına Vali Yardımcısı Özgür Arslan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, sinema oyuncusu Kadir İnanır ile İran İslam Cumhuriyeti'nin Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan da katıldı. Davetliler sergiyi gezdikten sonra Onur Ödülünün verilmesi ve İranlı Serv-e Azad grubunun konserine geçildi. Grup, İran ezgilerinden örnekler sunarken, salonda bulunanlar keyifli dakikalar geçirdi.

"BİZ BİR SANAT TOPLUMU OLMALIYIZ ÖNCE"

Törende daha sonra sinema oyuncusu Kadir İnanır'a Onur Ödülü takdim edildi. İnanır burada yaptığı konuşmada sanatla kötülüklerin önüne geçilebileceğine vurgu yaptı. Sanatçı için önemli olan bazı değerler bulunduğuna dikkat çeken İnanır, şöyle konuştu: ''Türkiye'yi dünyanın en zengin ülkesi yapsak, dolarlar, eurolar ceplerimizden yerlere dökülse bize bir tek soru sorarlar, 'sizin sanat ve kültürünüz nerede?' diye. Onu ihmal etmeyeceğiz. Ona sahip çıkacağız. Eğitim kurumlarımızda, bir yabancı geldiği zaman, ülkemizi tanıtırken, kültür ve sanatımızla, tarihi eserlerimizle övünüyorsak, onları üreten sanatçılar, onları koruyan yöneticilerle övünüyorsak, sanatı ihmal etmemeliyiz. Biz bir sanat toplumu olmalıyız önce. Yani bir ev düşünün, bir baba, bir anne ve üç de çocuk. Şimdi birisi plastik sanatlarla ilgileniyor. Çocuklarından biri sinemayla, biri tiyatroyla ilgileniyor. Anne resim yapıyor, baba kanun çalıyor o evde. Düşünebiliyor musunuz, asla hiçbir kötülük o kapıdan içeriye giremez, kötü bir düşünce de giremez. Gelin bunu mahallere, kasabaya, vilayete ve koca bir dünyaya yayalım. Bakın bütün sıkıntılarımıza bütün dertlerimize rağmen bu memlekette her taraf gül kokar.''
       
İnanır, Onur Ödülü'nü Vali Yardımcısı Özgür Arslan'ın elinden aldı.

İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan da İran Film Haftası'nın Erzurum'da gerçekleştirilmesinin büyük bir şeref olduğunu belirterek, bu programın tüm kurum ve kuruluşların yardımıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.
               
Festival Başkanı Nil Gürpınar, festivalde 2011-2012 yapımı filmlerin yarışacağını ve ilk kez para ödülü verileceğini dile getirdi.


Yandex.Metrica