Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Djeca filmi Cannes’da tam not aldı

23 Mayıs 2012 00:00
Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun katkılarıyla  çekilen Türk, Bosna Hersek, Alman ve Fransız ortak yapımı, Aida Begic’in "Djeca"
 isimli filmi 65. Cannes Film Festivali’nde "Un Certain Regard" bölümünde  gösterildi.
 
Festival Sarayı’nda gösterilen filmin bitiminde salonu dolduran sinema  otoriterleri, yönetmeni uzun süre alkışladı.  Marija Pikic ile Ismir Gagula’nın oynadığı film, Saraybosna’da savaş  dönemini yaşayan çocukların günümüzdeki hayatını anlatıyor.
 
 Gösterim dolayısıyla Cannes’da bulunan yönetmen Semih Kaplanoglu, filmle  ilgili görüşlerini AA’ya anlattı.
 
Filmin çok iyi tepki aldığını belirten Kaplanoğlu, şunları söyledi:
 
”Djeca, hem uluslararası basından, hem de benim de yakın tanığım sinema  çevresinden dağıtımcıları ve dünya satıcıları tarafından etkili bir reaksiyon  aldı. Uzun sure alkışlandı. Sanıyorum yönetmen Aida’nin filmi, dünyada daha fazla  dolaşacak. Özellikle bugünkü Saraybosna’da çocukların duygusunu ve oradaki  realiteyi, oradaki hayatın ruhunu ve yaşanmakta olan süreçleri bütün dünyaya bir  kere daha hissettirecek. Filmin o anlamda çok kuvvetli bir hikayesi var. Aynı  zamanda görsel olarak da çok kuvvetli bir film.”
 
Kaplanoğlu, ortak yapım olan filme, Türkiye’den TRT’nin katkı verdiğini  hatırlatarak, ”Ben TRT’nin katkısını çok önemli buluyorum. Çünkü belki de ilk  kez TRT bir uluslararası ortak yapıma destek veriyor” dedi.


Yandex.Metrica