Yeni Yetenek Ödülü 'Beklemek'in posteri Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, 6 Haziran Çarşamba akşamı Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle 2010’dan beri yönetmenlerin ilk ve ikinci filmlerine verilen ve bu seneden itibaren belgesel tarihinin önemli ustalarından Johan van der Keuken'in (JVDK) adını adanan Yeni Yetenek Ödülü üçüncü kez sahibini buldu.

Özgür Doğan, Fırat Yücel, Pınar Öğünç ve Eleni Varmazi ve Feride Çiçekoğlu'ndan oluşan jüri 1000 Euro'luk JVDK Yeni Yetenek Ödülü'nü Bülent Öztürk'ün 'Beklemek' adlı filmine verdi. Jüri, Ebubekir Çetinkaya'nın “Yuva” filmini de Özel Mansiyon'a değer buldu.2011'in Ekim ayında gerçekleşen Van Depremi'nden sonra çekilen “Beklemek”, bölgedeki insanların ayakta kalma çabalarını ve gündelik yaşam mücadelelerini anlatıyor. “Yuva” ise, beş kişinin anlattığı öyküler üzerinden çocuk ve kadınların aile içinde maruz kaldığı cinsel şiddeti dile getiriyor.

Türkiye’den belgesel projelerinin geliştirilip desteklenmesi amacıyla Documentarist'in Hollanda’daki Türkiye Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi sonucunda ise, Volkan Uce'nin “Hallo İstanbul!” adlı projesine mansiyon ödülü verilirken, Nesra Gürbüz’ün yapımcılığında Veli Kahraman’ın yöneteceği “Kayıp Ot: Dersim’in Lokman Hekimi” ile Sena Başöz ve Masha Godovannaya’nın “KEPİ” adlı projesinin IDFAcademy’ye katılmak üzere Amsterdam Belgesel Film Festivali’ne (IDFA) gönderilmesine karar verdi. Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica