Yabancı yapımcıların yeni platosu: Türkiye posteri Son dönemde, Türkiye'nin her köşesinde bir yabancı yıldıza ya da yönetmene rastlamak mümkün. Monica Belluci'den Ben Affleck'e, Daniel Craig'den Nicolas Cage'e kadar pek çok yıldız filmlerinin çekimleri için Türkiye'ye geliyor. Özellikle İran'da geçen, İran'ı konu alan filmlerin yeni platosu olarak Türkiye görülüyor. Bunun nedeni ise; İran'daki şeirat kanunlarının sinemacıları zorlaması.

TÜRKİYE ÇOK CAZİP!
İlk olarak İranlı yönetmen Bahman Ghobadi'nin yönettiği; başrollerinde Monica Bellucci, Behrouz Vassoughi ve Yılmaz Erdoğan'ın olduğu 'Gergedanın Son Şiiri' ile başlayan akım daha sonra Hollywood'a da sıçradı. Ben Affleck'in hem yönettiği hem de başrolünde yer aldığı; 1979 yılında İran'daki bir rehine krizini konu alan film de İran yerine İstanbul'da çekildi. Sadece İran'da geçen filmler için değil, Amerika ve Avrupa'dan pek çok yabancı yapımcı-yönetmen de filmlerini çekmek için Türkiye'yi seçiyor. Son yıllarda birçok yabancı yapım şirketi, T.C. Kültür Bakanlığı'nın yabancı yapım şirketlerine verdiği maddi ve manevi destek ile birlikte Türkiye'nin cazip bir doğal film platosu olduğunun farkına vardı. Bu sebeple geçtiğimiz yıldan başlayarak 'Taken 2', 'Will', 'Hayalet Sürücü 2' ve '007 James Bond: Skyfall' filmlerinin birçok sahnesi Türkiye'de ve çoğunlukla İstanbul'da çekildi. Ancak bu filmler Türkiye ile ilgili hatalı tanıtım yaptıkları gerekçesiyle eleştirilere maruz kalıyor.

FİLMLER GERÇEKLERİ YANSITMIYOR!
'Hayalet Sürücü 2' (Ghost Rider 2): Başrolünü Nicolas Cage'in oynadığı devam filmde Türkiye yerine Kapadokya'nın adı geçiyor.
'Babam İçin' (Will): Filmde Yunanistan-Türkiye sınır kapısı olduğu varsayılan bir bölgede; üniformalı Türk bir sınır görevlisi, filmin oyuncusu 'Will'e doğru elini kaldırıp aracı durduruyor ve ardından da onlara 'Get out!' (Defolun!) diye bağırıyor. Filmde bulunan bu davranış Türk misafirperverliğine aykırı olduğu gerekçesi ile eleştiriliyor.
Taken2: Filmde çekim mekanı olarak Balat, Eminönü ve Haydarpaşa kullanırken çarşaflı kadınların çokluğu dikkat çekiyor. Kaynak : Sabah

Son Yorumlar

Yandex.Metrica