Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kosmos'un derinliği Ada'yı büyüledi

15 Haziran 2012 00:00

İngiltere'nin önemli sinema dergisi Sight & Sound, son sayısında ayın filmi köşesini İngiltere’de gösterime giren 'Kosmos’a ayırdı.Trevor Johnston tarafından kaleme alınan 'Hayvansal Cazibe: Kosmos' (Animal magnetism: Kosmos) başlıklı yazıda yönetmen Reha Erdem’in vizyonuna ve karakterlerinin derinliğine övgüler yağdırıldı.

Kosmos için 'çarpıcı bir hayal ürünü', 'akılda kalıcı ve şiirsel' diyen Johnston, Erdem'in 'Beş Vaikt'ten beri ilgiyle takip edilen bir yönetmen olduğunu da belirtti.

Johnston, Reha Erdem'in görüntüyü kullanma biçimini Apichatpong Weerasethakul ve Tsai Ming-Liang gibi yönetmenlere benzetirken bakış açısının da İranlı yönetmen Abbas Kiarostami gibi evrensel olduğunu ifade etti.

KAR VE KARS
Türkiye’de karın oldukça fotojenik bir öge olduğunu ve bunu daha önce Nuri Bilge Ceylan filmlerinde gördüklerini belirten Johnston, Erdem’in Kars’ta çektiği ve bir yabancının kasaba sakinlerinin hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlattığı filminde de bunu pekiştirdiğini belirtiyor.

Johnston, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un da 'Kar' romanında kente ve karın bölge insanının yaşantısına yansımasını anlattığına yer verdi.

Yazar ayrıca Reha Erdem’in hikaye anlatma tarzını benzersiz ve ilgi çekici olarak değerlendirdi. Erdem’den övgüyle bahseden yazı usta yönetmenin filmografisine ve Kosmos’un içeriğine geniş yeriyor.Yandex.Metrica