Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk Sineması 90 yaşında

17 Kasım 2004 00:00
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, tören alanında yaptığı konuşmada, “Sinemanın 1895’te ilk olarak dünyada çıktığını, bir yıl sonra da Türkiye’ye geldiğini” söyledi.

Türk Sineması’nın 90. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını anlatan Demircan, “Gününüz kutlu olsun ve bundan sonra Beyoğlulu olmanın icabı olarak yanınızda olmaya ve bu günlerinizi kutlamaya devam edeceğiz” dedi.

Sanatçı Gönül Yazar da, basın mensuplarının sinema sanatçılarından daha fazla törene katılım gösterdiğini vurgulayarak, gazetecilere teşekkür etti.

Anıt’taki törenin ardından ‘Türk Sineması 90 Yaşında’ yazılı bez afişin arkasında kortej oluşturan sinema emekçileri, ellerinde karanfillerle İstiklal Caddesi’nden Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’ne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında yoldan geçen vatandaşlara karanfiller dağıtıldı.

Yürüyüşün sona erdiği Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan ile yazar ve sinema oyuncusu Meral Konrad, ‘O isimler, O Yüzler’ başlıklı sergiyi açtılar. Yürüyüşe ve açılış törenine, Tamer Yiğit, Suna Selen ve Nilüfer Aydan’ın da aralarında bulunduğu sinema sanatçıları katıldı.

Film Sanayi ve Film Sanatçıları Güçlendirme Vakfı (Film-San) tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinde, Türk Sineması’nın çeşitli dönemlerinden kadın oyuncuların siyah-beyaz fotoğrafları yer alıyor.

Bu arada, sergide kendi fotoğrafını arayan, ancak bulamayan Gönül Yazar, yetkililere “Ben de 40 yıl emek verdim. Benim resmim niye yok?” diye sitem etti. Öte yandan, basın mensuplarının “törene katılımın az olmasına” ilişkin soruları üzerine Meral Konrad, “daha fazla katılım beklediğini, ancak arkadaşlarının işleri nedeniyle katılamadıklarını düşündüğünü” söyledi.

Lale Filmin sahibi Necip Sarıcı da, “törene yeni nesil sinemacılardan tek bir çelenk bile gönderilmediğini” kaydederek, bu durumu eleştirdi.Yandex.Metrica