Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yeni bir film festivali daha!

29 Haziran 2012 00:00
Bu yıl birincisi düzenlenen “Ereğli 1. Uluslararası Kısa Film Festivali” değişik ülkelerden, değişik sesleri hoşgörü diyarında yıldızların altında biraraya getirmeyi amaç ediniyor. Organizasyon olarak benzeri kısa film organizasyonlarından farklı bir çizgi oluşturmak ve bu çizgide bir ekol olmak için yola çıkan festival, Ereğli Sanat Merkezi Derneği, Anadolu fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (ANFODER) ve ERDAK dernekleri tarafından oluşturulan bir platform tarafından düzenlenmektedir.

Ereğli Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Polonya Büyükelçiliği, Arpacı Süt ve Süt Ürünleri A. Ş., Asşelale Şekerleme sponsorluklarında gerçekleştirilen bu etkinlik sinema sanatı kapsamındaki; yönetmenlerin yeteneklerini en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan kısa filmi desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenleniyor.

Festival 13 - 15 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor. Festival bünyesinde yapılan kısa film yarışmasına katılım 31 Mayıs’ta sona erdi. 05 Haziran’da toplanan ön eleme jürileri; Türkiye, İspanya, Almanya, İtalya, K.K.T.C., U.S.A., İran, İsrail, İsveç, Kolombiya, Finlandiya, Fransa, Polonya’dan katılan 125 filmi değerlendirip 01 Temmuz’da ön elemeyi geçen ve gösterilecek filmleri açıklayacak. 60 tane film Atatürk Kültür Parkı’nda yazlık sinema gösteriminde halk ile buluşacak. Diğer filmler ise Karapınar Belediyesi Gösteri Salonunda izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Belki de hiç bir kısa film festivalinde olmayan bir projede bu festival kapsamında. Yönetmenler ve yapımcılar festival tarihinden iki günce Ereğli’ye gelip festival yönetim kurulunun belirleyeceği konu hakkında, 48 saat için kısa film çekilip, yarışmaya tabi tutulacak. Yarışmaya cep telefonu, kamera, profesyonel kamera ayrımı yapmadan herkes katılabilecektir. Böylece yönetmenlere kısa sürede kaliteli film yapma alışkanlığı kazandıracak bir etkinlik düzenlenmiş olacak.

Festivale Polonya’dan Euroshorts ekibi de katılıyor. Euroshorts, Avrupa’da kısa film festivali organize eden bir ekip ve ellerinde çok miktarda festivallerden ödül almış filmler var. Euroshorts bu filmlerden bir film gösterimi hazırlayacaklar ve festival zamanı birlikte izlenecek.

Festival programı dahilinde Kısa film kursu, 11 - 12 Temmuz 2012 tarihinde Polonya Euroshourts ekibinden Przemyslaw Mlynczyk ve Kaya Wasilewska’nın katılımı ile organize edilecek.

Festival jürisi Yücel Ünlü, Mesut Kara, Przemyslaw Mlynczyk Kaya Wasilewska ve Memduh Ekici'den oluşuyor.

Açılış töreni 13 Temmuz 2012 Cuma günü Ereğli Atatürk Kültür Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Program ve gösterim saatleri ile ilgili detaylı bilgiye http://www.akkirazkisafilm.net23.net/ adresinden ulaşılabilinir. Ayrıca facebook fan adresinden de http://www.facebook.com/profile.php?id=100003949096087&sk=wall ulaşabilirsiniz.


Yandex.Metrica