Altyazı'nın yaz sayısı çıktı posteri

Altyazı Aylık Sinema Dergisi, geçtiğimiz iki yılın ardından bu yaz da, son dönemin en gözde festival filmlerini ve kıyıda köşede kalmış cevherlerini bir araya getiriyor. Aki Kaurismäki’nin göçmen masalı Umut Limanı’ndan Joachim Trier’in melankolik şehir gezintisi Oslo, 31 Ağustos’a, Chantel Akerman’ın Joseph Conrad uyarlaması Budala Almayer’den Avusturyalı Karl Markovics’in etkileyici ilk filmi Nefes’e, “keşke sinemalarımıza gelse” dediğimiz filmler bu dosyada.

SÖYLEŞİ: CHRISTIAN PETZOLD
Günümüz Alman sinemasının en önemli yönetmenlerinden Christian Petzold’un Türkiye’de gösterime girecek ilk filmi olan Barbara, 80’lerde Doğu Almanya’dan kaçmaya çalışan genç bir kadının hikâyesini ele alıyor. Petzold, kendisine bu yılki Berlinale’de ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandıran filmini Altyazı’ya anlattı.

KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR
Christopher Nolan’ın üçüncü ve son Batman filmi Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises) merakla beklenirken, Batman’in Amerikan mitolojisinin süper kahramanları arasındaki konumununa yakından bakıyoruz.

CANNES 2012
Michael Haneke’nin “en insancıl filmi” Amour ile ikinci kez Altın Palmiye’ye uzandığı bu yılki Cannes Film Festivali’nde, Leos Carax ve Cristian Mungiu gibi yönetmenlerin son filmleri de dikkat çekiyordu. Öte yandan, kısa filmi Sessiz (Be Deng) ile Türkiye’ye ilk Altın Palmiye’sini kazandıran Rezan Yeşilbaş da Altyazı’nın sorularını yanıtladı.

ALTYAZI’da ayrıca
Gerçeğe Çağrı (Total Recall): Philip K. Dick’in öyküsü yeniden beyazperdede
Pawel Pawlikowski son filmi Gizemli Kadın’ı (La femme du Vème) anlatıyor
Usta eleştirmen ve sinema tarihçisi Rekin Teksoy’a veda
Jan Speckenbach: Kayıp Aranıyor’un (Die Vermissten) yönetmeni Altyazı’ya konuştu
Rüstem İbrahimbeyov: Usta senaristle Rus ve Azeri sinemaları üzerine
Devre Dışı’nda bu ay: Sıradışı Finli yönetmen Ilppo Pohjola

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica