Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk tiyatrosunun duayenini kaybettik

9 Temmuz 2012 00:00
Türk tiyatrosunun usta oyun yazarı 82 yaşındaki Güngör Dilmen, 2 aydır tedavi gördüğü hastanede kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle İzmir'de hayatını kaybetti.

Türk tiyatrosuna "Midas'ın Kulakları", "Kurban", "Deli Dumrul", "Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını" gibi birçok oyun kazandıran Güngör Dilmen, İzmir Medical Park Hastanesi'nde 2 ay önce bağırsak tıkanması nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyattan sonra tedavisine hastanede devam edilen usta yazar Dilmen, bugün saat 14.00 sıralarında, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

ÖLÜM HABERİNİ ZİYARETE GİTTİĞİNDE ALDI

Acılı haberi ziyarette gittiğinde alan usta yazarın eşi Güngör Dilmen, "Ameliyattan sonra her gün ziyaretine gelip, oyunlarından pasajlar okuyordum. Güngör, konuşamadığından bana hep mimikleriyle tepki verirdi. Bugün (pazar) ziyarete gittiğimde doktorlar acı haberi verdi. Türk tiyatrosu büyük bir ustayı kaybetti. Acımız büyük" dedi. Duayen yazar Dilmen'in cenazesinin salı günü Bostanlı Beşikçioğlu Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra defnedileceği öğrenildi.

GÜNGÖR DİLMEN KİMDİR?

Güngör Dilmen, 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü'nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında geçici işlerde çalıştı. Fakülteden mezun olduktan sonra Tel-Aviv ve Atina'ya gitti, tiyatro alanında incelemeler yaptı. Sonra ABD'nin Yale ve Washington Üniversitesi'nde tiyatro üzerine eğitim gördü. (1961-1964) İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda ve İstanbul Radyosu'nda çalıştı. İngiltere'de Durham Üniversitesi'nde Doğu Dilleri okutmanı (1971), Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi (1982) oldu. İlk yazılarında Güngör Kalyoncu imzasını kullandı.


Yandex.Metrica