Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

10 yönetmeden 'F Tipi' film

12 Temmuz 2012 00:00
Grup Yorum'un tasarlayıp koordinatörlüğünü yaptığı, F tipi cezaevleri, "Hayata Dönüş" operasyonu ve tecritle ilgili film çalışması başladı.

Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, İlksen Başarır, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay'ın yer aldığı projede, yönetmenlerin her biri F tipi hapishanedeki tecrit uygulamasını konu alan 10'ar dakikalık kısa filmler çekiyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Grup Yorum'un da bir filmiyle yer aldığı projede, ortaya çıkan 10 film birbirine bağlanıp tek bir uzun metraj film oluşturulacak. Filmin "Hayata Dönüş" operasyonunun 12. yıldönümü olan 19 Aralık 2012 tarihinde Atlas Sineması'nda gala gösterimi yapılacak. Filmin, 21 Aralık 2012 tarihinden başlayarak ülke çapında ve Avrupa'da yaygın olarak gösterime girmesi tasarlanıyor.

PLATODA F TİPİ HAPİSHANE KURULDU
Yaklaşık iki yılda oluşturulan film projesi için Kocaeli'de Ottoman Yapım'a ait film platosunda F tipi hapishane dekoru oluşturuldu. Bire bir boyutlarda hücreler, havalandırmalar ve koridorlardan oluşan dekorda çekimlere başlandı.

Ocak ayında başlayan ve şu ana kadar 6 kısa filmin çekiminin tamamlandığı projede, kalan 4 filmin çekimlerinin de temmuz sonuna kadar bitirilmesi öngörülüyor. Şu ana kadar çekilen filmlerde Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı gibi oyuncular rol aldı.

FİLMLER GERÇEK HİKAYELERDEN
Filmin senaryosu oluşturulurken başta "Tecrit - Yaşayanlar Anlatıyor" kitabı olmak üzere bazı somut anlatımlardan ve gerçek hikâyelerden yola çıkıldı. Her yönetmenin F tiplerini ve direnişi çok iyi tanıması ve bu hapishaneleri kendi penceresinden yorumlayabilmesi için, F tipi hapishanelerini ve tecrit uygulamasını anlatan, somut hikâyelerin paylaşıldığı görüşmeler yapıldı.


Sessiz_Fırtına

13 Temmuz 2012 08:51

Memleket adına çok faydalı işler yapıyorlar.... Size mi düştü F tipi cezaevlerini anlatmak. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica