Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altın Portakal'da jüri krizi!

Altın Portakal'da jüri krizi!
25 Temmuz 2012 00:00
Bu sene ''Mizah, Muhalefet ve Demokrasi'' ana teması üzerine şekillenen 49. Altın Portakal'ın ulusal uzun metraj film yarışmasının jürisi dün açıklandı. İsimler belli olduktan bir kaç saat sonra jüri üyelerinden biri olan yönetmen ve sanatçı Kutluğ Ataman, Ekim ayındaki film çekimlerini gerekçe göstererek üyelikten çekildiğini açıkladı.

KUTLUĞ ATAMAN'DAN HÜLYA AVŞAR'A DESTEK
Fakat sinema çevrelerinde Ataman'ın, Hülya Avşar jüri başkanı olduğu için çekilmiş olabileceği tartışılıyordu. Bu sabah Twitter hesabından açıklama yapan Kutluğ Ataman: "Hülya Avşar nedeniyle Antalya jürisinden çekildiğim haberi külliyen yalandır. Çekilme nedenim Hülya değil. O benim canım", "Hülya Avşar'in jüri üyeliğini eleştirmek, geri kalmış ülkenin cahil aydın snobizminden başka bir şey değildir! Go get them girl! We love u!" diyerek dedikoduları yalanladı. Erzincan'daki film çalışmaları nedeniyle Antalya'ya gidemediğini söyleyen Ataman ""Erzincan'la Antalya arasında bir seçim yapmam gerekti. Erzincan'ı seçtim. İleride Antalya Film Festivali'ne tabii ki bu hizmeti vereceğim" diye yazdı.

Hülya Avşar, Kutluğ Ataman'ın 2005 yılında yönetmenliğini yaptığı, Perihan Mağden'in aynı adlı romanından uyarladığı İki Genç Kız filminde rol almıştı.

LEVENT KIRCA'DAN SERT TEPKİ
Ancak, Milliyet gazetesine açıklama yapan, oyuncu Levent Kırca, Hülya Avşar’ın başkanlığına çok ağır bir tepki gösterdi ve jüri üyeliğinden çekildiğini açıkladı. Kırca, “Hülya Avşar’ın sinema ve genel kültürünün yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda akla gelen en son isim o olmalıydı. O yüzden ben jüriden çekiliyorum” şeklinde konuştu. Jüri üyeliği teklifini bir yıl önce kabul ettiğini, Avşar’ın başkanlık yapacağını ise dün öğrendiğini belirten Kırca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avşar, yakın bir tarihte programına konuk olan bir kardeşimizin ‘Benim adımı Ruhi Su koydu’ ifadesi karşısında ‘Bizi izliyorsa ona el sallayalım’ diyor. Bunun üzerine ‘Hülya hanım Ruhi Su öleli çok oldu, kendisi değerli bir ozanımızdır’ diyorlar. O da ‘Her şeyi bilmek zorunda mıyım?’ diye konuşuyor. Madem her şeyi bilmek zorunda değilse, böyle bir festivale de jüri başkanlığı yapmamalı. Ben Hülya’nın başkanlığını yeni duydum.
Prensip olarak onun başkanlığını kabul etmiyorum. Bu başkan olabilecek kalitede arkadaşlarımız için de çok ciddi bir ayıptır. Yarışma sırasında da sorun çıksın, polemik yaşansın istemiyorum. O yüzden işin başında çekiliyorum. Tiyatroların kapatılmaya çalışıldığı, heykellerin yıkıldığı, sanatla ilgili böylesine hassas bir dönemden geçerken Avşar’ın başkanlık için seçilmesine inanamıyorum. Öyle bir jüride ben olmak istemem. Jüride kaliteyi yüksek tutmak lazım. Oradaki en zayıf üye ben olmalıyım.”

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde Levent Kazak (senarist), Uğur İçbak (görüntü yönetmeni), Prof. Dr. Gülseren Güçhan (akademisyen), Levent Kırca (oyuncu), Selçuk Yöntem (oyuncu), Sümer Tilmaç (oyuncu), Ayşegül Aldinç (müzisyen-oyuncu), Pelinsu Pir (oyuncu–stand up sanatçısı), Tunca Arslan (SİYAD Başkanı, sinema yazarı), Mine Kırıkkanat (yazar), Erdil Yaşaroğlu (karikatürist – mizah yazarı) yer alıyor.

Festival 6-12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.


kariz_ma_35

28 Temmuz 2012 21:13

Levent Kırca bana göre düşüncelerinde haklı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica