Gelişen teknolojinin sinema dünyasına yansıması çok uzun zaman geçmeden gerçekleşti. Sinema endüstrisinin teknoloji üzerine yaptığı yatırımlar meyvelerini son yıllarda vermeye başladı. Üstüne üstlük bu teknoloji artık sadece aksiyon, gerilim filmlerinden ziyade animasyon türü daha çocuksu yapımlarda da kendini göstermeye başladı. Ancak yetişkinlerin de çocuk tarafı olduğu düşünülürse, bu yeni gelişmeler ışığında yeni çağın animasyon filmleri çok geniş kitlelere ulaşmaya başladı.

Neşeli Ayaklar, akranlarından daha farklı olan yavru penguen Mumble'ın hikayesini anlatıyor. Diğer penguenlerin aksine güzel şarkı söyleyemeyen Mumble, onlarda hiç bulunmayan bir yetenekle öne çıkıyor. Şarkı söyleyemediği için dışlanmasına rağmen, dansı çok sevmesi, onun düşündükleri ve istedikleri uğruna savaşma duygusunu geliştiriyor. Sıra dışı bir penguenin yaşamından alınacak çokça ders olması filmi oldukça sıcak kılıyor.

Buz Çağı, Arabalar gibi yüksek gişe geliri elde eden animasyon filmlerin ardından iştahı kabaran yapımcılar soluğu Neşeli Ayaklarfilminde aldılar. Daha önceki örneklerine kadar eğlenceli, seyri keyifli bir ürün ortaya çıkardılar. Ancak Neşeli Ayaklar filmini çok farklı yönleri var. Animasyon olmasına rağmen gerçekten çok iyi yönetilmiş filmin bazı sahnelerinde animasyon ile gerçeğin birbirine karıştığını, bazen animasyonun gerçeğe çok benzediğini keşfediyorsunuz. İzlerken kimi zaman gerçekliği kafanızı karıştırıyor. Ama diğer örneklerden farklı olduğu tek nokta bu değil.

Daha önce hiç bir animasyonun olmadığı kadar sosyal içerikli olan Neşeli Ayaklar sadece küçüklere değil büyüklere de önemli dersler veriyor. Çevrecilik konusunda her hangi bir film yapmak yerine bu animasyonu yapmak şüphesiz ki daha etkili olacaktı ve başta George Miller olmak üzere emeği geçenler bunu başarmışlar. Ayrıca çevreyi korumaya çocuklarla başlamak oldukça önemli bir adım. Neşeli Ayaklarizlerken sadece çevre konusunda değil, hayvanseverlik, dans ve ilişkiler konusunda pek çok soruyu kafanıza nakış nakış işliyor.

Bütün bunları yaparken elbette animasyon filmlerin en önemli noktalarından biri olan seslendirme unsuru mükemmel. Orijinal seslendirmesinde Nicole Kidman, Elijah Wood, Robin Williams, Hugh Jackman, Brittany Murphy gibi çok önemli isimlerin bulunduğu yapım görsel bütünlüğünü sesleriyle çok iyi birleştiriyor. Özellikle karakterlere ruh verme bakımından oldukça etkili seçimler olduğunu da eklemeliyim.

Bundan yirmi sene önce yapılması durumunda muhtemelen Türkiye'de içerdiği duygular yüzünden yasaklanmasına sebep olabilecek Neşeli Ayaklar senenin en iyi animasyon filmi. Muhtemelen bu daldaki ödülleri de alacak, ismi gibi oldukça neşeli ve mutlaka görülmesi gereken film, muhtemelen de klasikler arasına girecektir.

Kaynak : Çağdaş Polat

Son Yorumlar

Yandex.Metrica