Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tosun Necdet - Necdet Tosun

16 Ocak 2008 00:00

1960\'lı yıllardı. Henüz tabuları yerle bir edecek, ikonları devirip geçecek, en güzel komşumuz, Fahriye Abla, Vasviye, Müjde Ar hayatlarımıza karışmamıştı. Türkan, Hülya, Filiz hep masum, hep tertemiz, hep en güzel olmaya yazgılıydılar. Para gerektiğinde \'fakir ama onurlu\', \' namusu için yaşayan\' insanlar tarafından zengin fabrikatörün, baba parasıyla yaşayan genç erkeklerin yüzüne çarpılır ve nedense hep iyi olanlar kazanırdı. İyilik acı çekmekti aslında.
 
Şişmandı. Koskoca bir göbeği.  Badem bıyığı vardı. Erler Filmin vazgeçilmez karakter oyuncusuydu. Genelde aşçıbaşı ya da bahçıvan olurdu. Bir filminde mafya babası olmuş, racon kesip, kelle almıştı. Ama onun asıl başarısı yüzündeki o güzel, sevimli ifadede gizliydi. En çok Mürüvet Sim den çekerdi film boyunca. Dursune kalfanın şerrinden korksa da ikizleri karıştırır ve evin kızı yerine, vaktiyle çingeneler tarafından kaçırılan Hacer\'i konağa getirirverirdi..İyi yürekliydi. Gırtlağına sahip olamaz, masadakileri siler süpürürdü.Tek di sinemamaızda ve hep öyle kaldı. Yanaklarından kan fışkıran bu tombul adamın öleceği kimsenin aklına gelmezdi zaten. Ama çok erken bir yaşta ayrıldı aramızdan.Yüzü aşkın film, eski dergilerin, gazetelerin arasına sıkışmış fotoğraflar...İşte Londra\'ya giden Filiz Akın\'a refakat eden Necdet Tosun.Yeşilköy Havalimanında hayranlarına gülümserken..
Sinemaya başlamadan önce lokantalarda çalışır, kuruyemişçide leblebi satar, terzilik yapar. Zaten terzilik yaptığı Burhaniye\'ye gelen bir film ekibi fiziğinden etkilenir ve ona bir rol önerir.400\'e yakın filmde rol alır.
 
\'Fadime\', \'Veda\' filmlerinde aşçı, \'Fakir Gencin Romanı\'nda Nuri, \'Babamız Evleniyor\'da  Necabettin, \'Efkarlı Sosyetede\' filminde Şemsi, \'Sevgili Babam\'da darbukacı, \'İstanbul Tatili\'nde Kahveci Tosun, \'Cambazhane Gülü Fadime\'de Hüdaverdi, \'Öksüzler\'de  paketlerini taşırken cüzdanı çalınan zengin adam, \'Arkadaşlık Öldü mü\' filminde bir yandan hastalıktan kıvranırken bir yandan da kendisine ziyafet çeken Hüdaverdi Ağa, \'Oyun Bitti\'de oto tamir ustası Kadir, \'Acı Hayat\' filminde otel sahibi, \'Bitirimler Sosyetede\' filminde Türk usulü mafya  babası , \'Cilveli Kız\'da işportacı Tosun, \'Yumurcak\'ta Şerbetçi Tosun, \'Yumurcak Küçük Şahit\'te kapıcı, \'Yumurcak Köprüaltı  Çocuğu\'nda Trafik Ahmet, \'Yankesici Kız\'da şişman aşçı..hepsi Necdet Tosun\'dur.Ağlarken güldürür, elinde kepçeyle evin küçükhanımını kovalarken boylu boyunca yere düştüğünde seyirci
daha çok alkışlar. Bakışlarında tertemiz, duru bir ifade vardır her zaman. Hiç kızmaz, hep eziktir. Emir kuludur. Azıcık kılıbıktır aslında. Mürüvet\'ten ödü kopar.Yüreği çok yumuşaktır..kolayca dolar gözleri. Ayrılıklara hiç gelemez. Hele İlker\'in sokaklarda sersefil kalmasına içi elvermez.

Varını yoğunu koyar ortaya.

 Yandex.Metrica