Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gizemli ve egzotik bir ülkeden filmler…

1 Ocak 2001 00:00
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tunus Büyükelçiliği ve Ankara Sinema Kültürü Derneği’nin işbirliği ile 24 Mart – 1 Mayıs tarihleri arasında Ankara, İzmir ve Konya’da “Tunus Filmleri Haftası” gerçekleştiriliyor. İlk kez düzenlenen etkinlik kapsamında ülkemizle bir çok benzerliklere sahip Kuzey Afrika’nın şirin ülkesi Tunus’un sineması mercek altına alınıyor. Etkinlik kapsamında son 20 yılda Tunus sinemasının en iyi örneklerinden 7 uzun, 5 kısa film ve belgesel olmak üzere toplam 12 film, Ankara’dan başlamak üzere, İzmir ve Konya’da seyirciyle buluşuyor. Bütün gösterimler Türkçe altyazılı.

"Berberi gibi bağımsızlığına düşkün, Romalı gibi Mantıklı, Arap gibi Romantik ve Fransız gibi Avrupalı" diye tanımlanan halkıyla Tunus, tarih, çöl ve denizin buluştuğu zengin bir turizm potansiyeline sahip. 400 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında kalmış ve 75 yıl boyunca Fransız sömürgesi olmuş, bugün modern ve sosyal yapısıyla da fakir Afrika kıtasından çok farklı yapıya sahip.

Etkinlik kapsamında yer alan özenle seçilmiş filmleri izlerken; Afrika’nın kuzey ucunda ve Akdeniz’e yaslanmış, zengin tarihi ve kültürel değerleriyle çok farklı tatlar ve renkler sunan oldukça gizemli bir ülkenin gerçek zenginliklerini de keşfetme fırsatı bulacaksınız.

Dünyaca ünlü Tunuslu yönetmen Ferid Boughedir Ankara’da…

24 Mart Perşembe günü Ankara’da başlayacak etkinlik kapsamında Tunus’un dünyaca ünlü yönetmeni Ferid Boughedir ve sinema yazarı eşi de, Ankara’da sinemaseverlerle buluşuyor. Etkinlik kapsamında yönetmen Boughedir ve eşi, 26 Mart Cumartesi ve 27 Mart Pazar günü saat:16.00’da, Ankapol sineması’nda seyircilerle iki söyleşi gerçekleştirecek. Programda, yönetmenin bütün dünyada ses getiren filmi Halfaouine:Çatıların Çocuğu da yer alıyor. Ferid Boughedir’in yanı sıra aralarında, Nouri Bouzid, Moufida Tlatli ve Nacer Khemir gibi dünyaca ünlü usta yönetmenlerin en önemli filmlerinin yer aldığı etkinlik 22-25 Nisan tarihleri arasında İzmir’de Desem Sineması’nda ve 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında da Konya’da Tüze Kulesite Sinemaları’nda seyircilerle buluşacak. Sinemaseverler özenle seçilmiş filmleri izlerken, bir yandan Akdeniz ve Arap kültürünün etkisindeki bu Kuzey Afrika ülkesinin kültürel zenginliklerini tanıma fırsatı bulacak, bir yandan da sinemasındaki yeni eğilimleri keşfedecek.Yandex.Metrica