Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bakakalırım Giden emek Sineması

20 Nisan 2010 00:00

Emek Sineması yıkılacakmış. Pardon, yıkılmayacakmış. Beyoğlu Belediye Başkanı yıkılmayacağını söylemiş. O söylediyse, doğrudur.
Emek Sineması, aylardır kapalı duruyor. Ama açılacakmış.
AKM’ye de öyle diyorlar. Mahkemesi filan vardı zavallının. AKM, hantal bina ya, o kocaman vücuduyla daracık adliye koridorlarına nasıl sığdı bilmiyorum, ama Taksim’in göbeğindeki binayı bile  İstanbulluların gözünde sığıntı hale getirmeyi çabaladılar.AKM’nin A’sına, K’sına ve M’sine dokunmadan tadil edin dedi hakimler!

Muhsin Ertuğrul’un şaşalı açılış töreninde, sanatçı eşrafını da yanlarına alarak  önce yargıya küfürü salladılar, yargı senle benim arama giriyor, benim derdim AKM’nin A’sında dediler.
Kim yeşil diyorsa, fazlasıyla yanılıyor. Bunların gözü çok kara.
Muhsin Ertuğrul faciasında önce yeşil alanlar yok oldu.
Mesele, tiyatro filan değil, alttan üstten, yandan yol geçirmek.
O kadar rahatım ki şimdi. Zıırt diye gidiyorum Maçka’daki evime. Kongre olduğu zaman tabi ki tiyatroyu da kapatacaklar, (yaptılar zaten ) kongre olduğu zaman  memleketi tatil ettirecekler,amaan bana ne ben de evcağızımda diziciğimi  seyrederim.

AKM’nin A’sını da yıkıp, kocaman bir otopark yapsalar, olmayan arabamı park edeceğim.
Zaten  neyin tartışmasını yapıyoruz anlamış değilim?  AKM’nin dişlerini ve fişlerini  çoktan çektiler. İçi bomboş, koltukları sökülmüş , tüm  ses ve ışık sistemleri gitmiş. Yani, yapıcı bir biçimde yıkacaklar, ya da  dişleri çürümüştü çekiverdik diyecekler.

Bizim demode solcular halen Taksim’e cami, Harbiye’ye heykel tartışması yapadursunlar, memleketimin güzel topraklarının dolar ve euroya  hazin dönüşümü karşısında kanım emiliyor,  tırnaklarım çekiliyor.

Emek Sineması da AKM gibi önce çürütülüp, sonra yürütülecek.
Beyoğlu Belediyesi,  ahlaka mugayir bulduğu “Yala ama Yutma” oyunundaki incecik  yutma politikasıyla, belki  burayı da yangın merdiveni yokluğuyla yutacak!
Beyoğlu Belediyesi, “Emek Sineması, açılacak diyorsa,”  hele bunu  onlar diyorsa, hiç inanmam!
Gidin  Beyoğlu Belediyesi’nin Karaca Tiyatrosu’na ! Bu tiyatronun hangi tarikatlara, hangi cemaatlere peşkeş çekildiğine tanık olun.

Dini inançlara saygım sonsuz, dinsizlere sevgim büyük. Ama Türkiye’de başka  mekan yokmuş gibi, Karaca tiyatrosu’nun dine alet edilerek, profesyonel tiyatrolara kan kusturulması, üstelik bütün bunların Muammer Karaca ustanın adının altında yapılması beni kusturuyor!
Şimdi Emeği yıkarlar, alışveriş merkezi yaparlar tabi.
Bir kere isimden kaybediyor.
Bu zamanda Emek diye isim mi olur?
Bonus, prestij, papatya, akasya varken….
Sonra semtten kaybediyor!
Beyoğlunun orta yerinde sinema mı olur! Hazır Alkazar’da gitmişken, Beyoğlu Sineması can çekişirken!
Sonra 875 kişilik sinema mı olur?
Emek, bilgi, üretim, birlikte yaşama, paylaşma kültürü parçalanmışken, Beyoğlu’nun ortasında 875 kişilik Emek Sineması’nın varolması hayaldir.  

Emek Sineması’nı alışveriş merkezine  dönüştürmeye hazırlanan  Multi Turk Mall’ın Ceo’su Levent Eyüboğlu’nu  tanırım. Sabah helikopterine atlayıp, kuşbakışı arsa beğenir, akşam Hollandalı partnerlerine arsayı satar, bir yıl sonra  kentin  stadyumun yerini değiştirip yeni adıyla yaşam merkezine dönüştürür, üç yıl sonra ödül alır. Herhalde İstiklal Caddesi’ndeki  Emek Sineması’nı keşfetmek için helikoptere binmesine gerek kalmamıştır. İmdi, Levent Bey, helikopterine binerek,  emek için protesto gösterileri yapan şahısları izlemek için ek mesai harcamak zorunda kalacak anlaşılan.
Ama bu konuda hükümetten yardım isteyebilir. Muhsin Ertuğrul’dan yana, bizimkilerin fişleme kültürü çok gelişti. Hazır helikopter de varsa, yukarıdan fişlemek daha hayırlı olur.

Emek sinemasının emektar müdürü vefat etmemiş olsaydı, çok daha zor olacaktı burayı yıkmak!
Sırada Haydarpaşa var daha! Burası için de, helikopterine atlayacak alışveriş merkezi gurularına, dahi çocuklara ihtiyaç var.

İTÜ Taşkışla Sahnesi Oyuncuları, bir yılı aşkın bir süredir sahnesiz. Ne tuhaf değil mi adlarında sahne var  ama  sahneleri yok. Provalarını koridorda yapıp, oyunlarını koridorda oynuyorlar.
Rektörlerimiz yıkma kültürünü üniversiteden vermekte çok haklılar. Hiç olmazsa çocuklar hayata atıldıklarında, mekansız kalırlarsa , sudan çıkmış balığa dönmezler. Buradan, İTÜ Rektörü’nü kutluyor, tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum.

MHP’li Kemer Belediyesi de tiyatrosunun  oyuncularını tasarruf nedeniyle "belediye zabıtası" yapmış. Oyuncular bildiri yayınlamış, “biz halimizden memnunuz, polemik yapmayın, başkanımız baldan tatlı” demişler. Seçim kazanır kazanmaz heykel kaldırtan başkanın savunması "tiyatroyu yıkmadık ya" olmuş...

Haklı aslında!
Bu durumda yıksa ne olur, yıkmasa ne olur?
Mesela AKM yıkılmadı da, ne oldu? Emek böyle kalsa, yıkılmamış mı oluyor? Karaca’nın varlığıyla Muammer Karaca diye bir ustayı ölümsüzleştirmiş mi oluyoruz?
Bir sabah ben de uyanmışım mesela…. Bu yazıdan sonra beni “balıkçı” yapmışlar!
Tamam da, bırakın karaları, suları bile satmışlarken,  bu saatten sonra boğazda balıkçı olsam ne olur, olmasam ne olur? 

Not: Yazı Birgün Gazetesi'nde yayınlanmıştır.zahrettin

12 Kasım 2010 04:23

kolektıf sanat tıyatrosu  desteklıyor  sızi

Cevap Yaz

mkurtsen

21 Nisan 2010 23:37

İstanbul'un tarihini, kimliğini pazarlayarak, yer altına gömüyorlar. Ondan sonra metro yaptık,  metrobüs yaptık diye övünüyorlar. Yaptıkları,  satttıkları devenin ancak bir kulağı kadar eder, halkı anlamaz zannediyorlar. Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatro'suna 40 yıldır çivi çakılmamıştı, yeniden yaptık diye utanmadan ilanlar asıyorlar. Kenan Işık, Serra Yılmaz, Ayşenil Şamlıoğlu gibi sanatçılarmız olduktan sonra daha çok tiyatroyu kongre merkezi ve alışveriş merkezine çevirirler.  Nedim kardeşim  bütün Tiyatro sanatçıları sizin gibi  yürekli olsa kolay yıkamazlardı, Muhsin Ertuğrul'u. Sıra Emek Sinemasına geldi. Ben onuda gitti sayıyorum. İşin acısı bunları yapan İstanbul'lu olduğunu söyleyen bir belediye başkanı. Demek ki İstanbul'lu olmak için İstanbul'da doğmak yetmiyor. Onun tarihi bir taşına zarar verilince yüreğin sızlaması lazım.  Güzel yazın için teşekkür ediyor. seni selamlıyorum. Saygılar, Sevgiler

Cevap Yaz
Yandex.Metrica