Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alice Uçan Süpürge de

19 Nisan 2005 00:00
5-15 Mayıs 2005 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan 8. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sinema tarihinin ilk kadın yönetmeni Alice Guy Blaché’ın filmlerini Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturuyor.

Alice Guy Blaché’ın filmleri, Ankara Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, canlı müzik eşliğinde ve Fransız sinema yazarı Claire Cluzot’un katılımıyla gösterilecek. Cluzot, Alice Guy Blaché üzerine araştırmalar yapmış ve kendisiyle de tanışmış bir isim. Seyirciye Blaché’la yaşadıklarını anlatacak olan Cluzot, Alice Guy Blaché sineması hakkında bilgiler de verecek.

Ardından, Alice Guy Blaché’ın hayatını anlatan “Sinema Yapmak İstiyordu” adlı film gösterilecek. Isabelle Huppert’in kızkardeşi olan Caroline Huppert’in yönettiği bu film, seyirciye Alice Guy Blaché’ın dünyasının kapılarını ardına kadar açacak. Bu uzun gece seyirciye bugüne dek yaşamadığı anlar yaşatacak.

Alice Guy Blaché. Dünyanın ilk kadın yönetmeni. Kimileri için sinemanın annesi, kimileri için de kısa ve sessiz filmleriyle bir düş yaratıcısı. İlk filmi The Cabbage Fairy’i (La Fée aux Choux) 1896 senesinde, yani sinemanın icadından bir sene sonra yaptı. Fransa’da başladığı sinema yaşamını Amerika’da sürdürdü. 250’ye yakın film yaptı. Aşk konulu filmlerden bilimkurguya kadar pek çok türü ve konuyu sinemada ilk anlatan kadın o oldu. 1960’larda başlayan feminist film çalışmalarının ilk kaynağı, onun sinemasıydı.

Festivalde gösterilecek Alice Guy Blaché filmleri:

Bu Bir Saflık / C’est Une Ingenue, 1908
Üvey Anne / La Maratre, 1908
Barikat Üzerinde / Sur La Barricade, 1907
Alice Guy Yönetiyor / Alice Guy Tourne Une Photoscene, 1906
İsa’nın Doğumu Yaşamı ve Ölümü / La Vie du Christ, 1906
Şapkacı ve Mekanik Kasap / Chapellerie et Charcuteire Mecaniques, 1900
Sahne / Scene D’escamotage, 1898
Şeytan’ın Metamorfozu / Les Metamorphoses de Satan, 1898
Manyetik / Chez Le Magnetiseur, 1897
Beyaz Zambaklar / Lilas Blancs

Festivalle ilgili daha geniş bilgi için:
http://festival.ucansupurge.org/Yandex.Metrica