5-15 Mayıs 2005 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 8. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin yarışmalı bölümünde bu yıl İngiltere’den İsrail’e, Belçika’dan Pakistan’a, Kanada’dan Rusya’ya toplam 12 film yarıştı. Ivan Karl (Sırbistan), Julia Khomikova (Rusya) ve Alin Taşçıyan’dan (Türkiye) oluşan FIPRESCI Jürisi, festival boyunca bu filmleri izledi ve içlerinden birini “En İyi Film” olarak seçti.

Jüri, İsrailli yönetmenler Ronit ve Shlomi Elkabetz’in yönettiği “Kız Almak” adlı filmi FIPRESCI Ödülü’ne değer buldu. Jürinin gerekçeli kararında şöyle denildi:

“Kız Almak adlı film, programda yer alan filmler arasında kadın kahramanın kendisini erkek karakterlerle etkileşimi sonucu açığa çıkardığı tek film oluşuyla FIPRESCI Ödülü’ne layık görülmüştür. Jüri yönetmenin samimiyetini, inanç ve aileye dair sorunlara karşı kişisel tavrını büyük beğeniyle karşılamıştır.”

Jüri, büyük ödülü festivalin 14 Mayıs gecesi Devlet Opera ve Balesi salonunda yapılan kapanış töreninde açıkladı. Törende FIPRESCI Ödülü’nü filmin iki yönetmeni adına İsrail Büyükelçiliği’nden Sevtap Seyhan aldı.

Selanik, Venedik ve Hamburg Film Festivallerinden ödüllerle dönen “Kız Almak / To Take a Wife”, geleneksel toplumun cemaat ilişkileri içinde bireysel taleplerini ısrarla savunan bir kadının öyküsü olduğu kadar, tutku ve vefa arasında sıkışan modern insanın çıkmazına evrensel bir bakış aynı zamanda. Filmin senaryosunda da Ronit ve Shlomi Elkabetz kardeşlerin imzası var. Filmin hem yönetmeni olan hem de başrolünde oynayan Ronit Elkabetz, geçen yıl Kudüs Film Festivali’nde bu filmdeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica