Safa Önal, 53 yıl Türk Sineması için hiç durmadan çalıştığını ifade ederek, “Ben sadece senaryo yazdım ve film çektim. Bir gün böyle bir rakama ulaşacağımı ve karşılığını da böyle göreceğimi bilmiyordum” diye konuştu.

İşini çok sevdiğini ve sabırla çalıştığını dile getiren Önal, çalışmalarının bir dünya rekoru olarak tescil edilmesini de heyecanla karşıladığını söyledi. Önal, uzun süredir telif hakları konusunda bir hak arama mücadelesi verdiğini de anımsatarak, “Artık ‘Ananızın ak sütü kadar helal olan’ telifin verilmemesi için direnç gösterenlerle uluslararası arenada, evrensel bir biçimde mücadele edeceğim. Bu sonuç beni daha da kuvvetlendirdi” diye konuştu.

Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi ve İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural da, Önal’ın 395 senaryosunun filme çekilmesinin bir dünya rekoru olarak tescil edildiğini belirterek, “Böylece Guinness tarafından yeni bir kategori açıldı” dedi. Kural, Önal’ın ön başvurusunun 18 Şubat, dosya başvurusunun da 31 Mayıs’ta Guinness’e yapıldığını hatırlatarak, “Rekor çok kısa bir sürede tescil edildi. Bu Türkiye adına çok sevindirici. Aslında biz Hindistan Sineması’ndan korkmuştuk ama rekor Türkiye’ye geldi” diye konuştu.

Kural, tescil edilen bu rekorun Guinness’in web sitesine konulabileceğini, ya da 2006 Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alabileceğini, ancak bunun henüz belli olmadığını da ifade etti. Prof. Dr. Orhan Kural, 4 Ağustos Perşembe günü bir toplantı düzenleyerek, Safa Önal’a Guinness diplomasını takdim edecek. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 03 Ağustos 2009 16:09:08

10

Büyük sanatçımızı saygıyla selamlıyorum..

Yandex.Metrica