Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Uluçay kabuk serisini sürdürüyor

9 Ağustos 2005 00:00
Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Tepecik Köyü’nde yaşayan 53 yaşındaki Ahmet Uluçay, bugüne kadar 11 kısa metrajlı film çektiğini, ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’la ABD, Almanya, Fransa, Güney Kore, Yunanistan ve Ukrayna’da katıldığı birçok festivalden ödülle döndüğünü söyledi.

Sinemanın kendisine çok şey kazandırdığını, bundan sonra da kazandıracağına inandığını belirten Uluçay, “Bugüne kadar yaptıklarımın hep bir adım ötesini düşledim. ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filmini izleyen birçok kişinin duygulanarak ağladığını gördüğümde amacıma ulaştığımı ve filmimin başarılı olduğunu anladım” dedi.

Ahmet Uluçay, açıklamasında, gelecek yıl çekmeyi planladığı ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ adlı filminin senaryosunu yazdığını da belirterek, yeni filminin görsel insanlık senfonisi olacağını dile getirdi. Uluçay, “Filmin içinde körler, sakatlar, deliler, şizofrenler bulunacak. Filmde, bu insanların gözleri yaşartan bir dayanışma içine nasıl girdiklerini güzel bir öyküyle anlatmak istiyorum” diye konuştu.

Yönetmen Uluçay, ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ adlı sinema filminin debaşarıdan başarıya koşacağına inandığını ifade ederek, çekimler için ABD’deki bazı film şirketlerinden teklif aldığını belirtti.

Yeni filminin adını, yıllar önce bozkırda dolaşırken bulduğu bir deniz kabuğundan esinlenerek koyduğunu anlatan Uluçay, “Dağların ardında neler olduğunu merak eden, deniz nasıl birşey diyerek başını alıp gurbete giden insanlar var. İşte bu filmde, bunlar da olacak. Kısacası film, bu bölgedeki bir kasabada geçen, içinde aşkın da olduğu bir öyküyü anlatacak” dedi.

Ahmet Uluçay, bugüne kadar tavukçuluk, kamyonculuk ve inşaat üzerine işler yaptığını, ancak hepsinin iflasla sonuçlandığını belirterek, “İyi ki iflas etmişim. Çünkü sonunda çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum sinema yönetmenliğini yapmaya başladım. Şimdi ise en sevdiğim işi yapıyorum. Gerçi yönetmen olarak da zor günler geçirdim. Örneğin ‘Karpuz Kabuğu’ndan Gemiler Yapmak’ filmini çekerken geçimimi sağlamak için yem fabrikasında hamallık yaptım ve sonunda istediğim başarıyı yakaladım. Ancak şöhret olmak benim için fazla bir önem taşımıyor. Ünlü olmak ve kazandığım ödüller, beni hiçbir zaman şımartmadı, yaşantım değişmedi. Yine önceki yaşantıma devam ediyorum” diye konuştu.Yandex.Metrica