Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Motor Karagöz ve Hacivat için

24 Ağustos 2005 00:00
12 yaşındaki Mahmut bir masalı yaşar gibi büyük bir heyecanla çevresine bakıyor. Şaşkınlığını üzerinden atsa da heyecanını yenemiyor, "Bunlar gerçek mi?" sözleri dökülüyor dudaklarından. Yanındaki arkadaşı ise daha kendinden emin davranmaya çalışarak cevaplıyor onu: "Ben demedim mi sana filmciler buraya şehir kuruyor diye..." İki çocuğu etkileyen Ezel Akay'ın yönettiği 'Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü' filminin seti. Bursa'nın Orhaneli beldesinin yakınlarına kurulan seti görünce açıkçası Mahmut ve arkadaşına hak vermemek elde değil. Yaklaşık 10 dönümlük bir alana çarşısı, kilisesi, sokağı, tamamlanmamış Orhanbey Camisi'yle 1300 yıllarının Bursa şehir merkezi inşa edilmiş. 70 kişi iki aydır, dekorları kurmak için canla başla çalışıyor. Hakan Yarkın yönetimindeki tasarım ekibi dekor üzerinde son rötuşları yapıyor. Çünkü Akay bugün uzun zamandır üzerinde çalıştığı 'Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü' için kamera arkasına geçip 'motor' diyecek. Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Şebnem Dönmez, Güven Kıraç, Ayşen Guruda, Altan Özbek, Hasan Ali Mete, Serdar Gökhan, Ragıp Savaş, Numan Acar ve Ayşe Tolga'nın rol aldığı film Anadolu mizahının en önemli figürlerinden Karagöz ve Hacivat'ın trajik hayat hikâyelerini konu alıyor.
Bursa, Osmanlılar tarafından yeni fethedilmiştir. Orhanbey, kendi adına bir cami yapılmasını ister. Moğol saldırılarından ve vergi memurlarından kaçıp Bursa'ya sığınan demirci Karagöz'le, postacı Hacivat'ın yolları bu cami yapımında kesişir. Sonra da ayrılmaz bir ikili olurlar. Bir araya geldikleri zaman laf cambazlıkları, atışmaları herkesi gülmekten kırıp geçirir. Zamanla şehrin ileri gelenlerinin davetlerinde boy gösterirler. Ama cami inşasının bitmemesinin faturası bu ikiliye kesilir.

Aslında 'Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü' altı yıllık bir film projesi. Bir yıl önce Akay, Levent Kazak'la tekrar masaya yatırıyor projeyi. Senaryo tekrar yazılmaya başlanıyor. Levent Kazak'ın senaryosunu yazdığı film için Akay "Hem Karagöz ve Hacivat, hem de bilmediğimiz tarihin hikâyesi" diyor. Yapım kalitesinin perdeye yansıyacağını söyleyen Akay, oyunculara çok iş düşeceğini sözlerine eklemeyi unutmuyor. "Çünkü" diyor Akay, "Filmde iyi oyuncu olmayan hiç kimsenin altından kalkamayacağı roller var. Film her şeye rağmen bir oyunculuk gösterisi olacak." Filmin Bursa'da çekilmesine Orhaneli Belediye Başkanı önayak olmuş. Başkan bir yıl önce projeyi öğrenince Akay'ı aramış ve 'Gelin burada filmi çekin' demiş. Sinemanın film çekilen bölgeye katkısının önemli olduğunu düşünen Akay da teklifi kabul etmiş.
Film, 'Nihavet Mucize'de çok yakın iki arkadaşı canlandıran Haluk Bilginer ile Beyazıt Öztürk'ü tekrar bir araya getiriyor. Filmde Karagöz'ü canlandıracak Haluk Bilginer, Ezel Akay'ın sinemanın meddahı olduğunu, 'Neredesin Firuze'de bunu kanıtladığını belirtip "Ezel, çok güzel bir masal anlatacak. Ben de bu masalın bir parçası olmaktan mutluyum açıkçası. Bence çok keyifli bir altı hafta geçireceğiz" diyor. Hacivat'a can verecek Beyazıt Öztürk mizah tarihine damgasını vurmuş iki ustanın bu yüzyılda tekrar canlandırılmasını çok önemsiyor. Çünkü hâlâ mizah yapmanın zorluklarını yaşadıklarını, Hacivat ile Karagöz'ün de bu uğurda canlarından olduklarını söylüyor. "İnşallah iyi oynarız ki Hacivat'la Karagöz'den bahsedildiği zaman bizler de anımsanırız" diyen Öztürk, Bilginer'le çalışmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtiyor. Karagöz ile Hacivat'ın hayatlarının kötü sonlanmasının müsebbibi Pervane'yi Güven Kıraç oynuyor. Pervane, Kıraç'ın filmografisindeki rollerden farklı. Kıraç da "bu kadar kötü bir karakter daha önce oynamamıştım, Pervane'yi de kendi meşrebimce yorumlamaya gayret edeceğim" diyerek bunun altını çiziyor. Sadece o değil Şebnem Dönmez de ezberi bozacak bir rolde karşımıza çıkacak. Anadolu Bacıları'ndan ata binen Ayşe Hatun'u canlandıracak. Karagöz ve Hacivat'ın en yakınlarındaki insanlardan biri. Çekimleri 30 Eylül'e kadar sürecek 'Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü' 17 Şubat'ta vizyona girecek. Küçük Mahmut'la arkadaşının sette yaşadığı heyecanı sinema salonunda yaşamak isteyen izleyici de Şubat'ı bekleyecek.Yandex.Metrica