İzmir’in Gümüldür Belediyesi ve Ankara Sinema Kültürü Derneği’nin işbirliği ile 27-31 Ağustos tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü Gümüldür Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek olan etkinlik kapsamında dört gün boyunca her akşam saat 21.00’de açık havada bir sinema filmi izleyici ile buluşacak. Gösterimler halka açık ve ücretsiz olacak. Gösterimlerden önce kısa tanıtımların yapılacağı etkinlikte yer alan Türk filmlerinden hepsi bu yıl ve geçtiğimiz yıl sinemalarda gösterime girmiş ve izleyicinin büyük beğenisini toplamış filmlerden oluşuyor. Sineması olmayan beldelerde “sinemanın coşkusunu ve büyüsünü” yerel halkla paylaşmak ve kısa bir süre de olsa sinemanın konuşulduğu, tartışıldığı bir ortamın yaratılmasını sağlamak, dolayısıyla da Türk Sineması’nın halka tanıtılmasına ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, yerel halka sinemayı sevdirmek ve sinema kültürünü daha geniş kitlelere yayma amacını taşıyor.

Geçtiğimiz yıl yapılmış nitelikli ve güncel Türk filmlerinden oluşan program oldukça zengin. Etkinlikte yer alan filmler şöyle; G.O.R.A., Neredesin Firuze, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak ve Pardon.

27 Ağustos Cumartesi günü başlayacak etkinliğin ilk akşamı gösterilecek olan “Neredesin Firuze” yönetmenliğini Ezel Akay’ın yaptığı, başrollerinde Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ, Cem Özer ve Şebnem Dönmez’in oynadığı başarılı bir komedi filmi. Şarkıcı olma düşüncesiyle İstanbul’a gelen ve burada bir türlü aradığını bulamayan, saplandığı borç batağından Firuze isimli zengin bir kadın sayesinde kurtulmaya çalışan bir gencin komik ve eğlenceli öyküsü.

29 Ağustos Pazartesi akşamı gösterilecek olan “GORA”, Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı ve dört rolde birden karşımıza çıktığı bir bilim-kurgu komedi. Geçtiğiz yıl hasılat rekoru kıran film, Anadolu’nun turistik kentlerinden birinde tüccarlık yapan Arif (Cem Yılmaz) isimli delikanlının uzaylılar tarafından kaçırılıp onların dünyasına girmesiyle başlayan maceralarını anlatıyor. Gönlünü gezegenin prensesi Ceku’ya kaptıran kahramanımız, canını dişine takıp gezegenden kaçmak için uğraşır. Bunun içinde uzaylıların komutanı Logar’a karşı mücadele vermesi gerekecektir.

30 Ağustos Salı akşamı gösterilecek olan “Pardon” ise senaryosunu Ferhan Şensoy’un yazdığı, başrollerinde de kendisiyle birlikte Rasim Öztekin, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın rol aldığı film, yaşanmış bir olaydan sinemaya uyarlanmış. Film, suçsuz yere hapse giren ve yıllar sonra masum olduğu anlaşılan bir mahkumun ve arkadaşlarının hapishane öyküsünü anlatan bir kara komedi.

31 Ağustos Çarşamba akşamı ise, yönetmenliğini Ahmet Uluçay’ın yaptığı geçtiğimiz yılın en çok ses getiren bol ödüllü filmi “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” yer alıyor. Film, 1960’lı yıllarda küçük bir Anadolu kasabasında sinemaya delicesine tutkun ama çıraklık yapan iki çocuğun, yönetmen olup film çekme hayalini gerçeğe dönüştürme çabalarını komik ve yer yer de dokunaklı bir dille anlatıyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica