Yaşı ilerlemiş sinemacılar aramızdan ayrıldığında onların arkasından yaptığı işleri anlatıyoruz. Aldığı ödülleri anlatıyoruz. Bu defa biraz zor aramızdan ayrılan sinemacıyı anlatmak. Çünkü yaptıklarından çok yapacakları vardı. Hayalleri vardı. Kim bilir ne güzel hayallerdi, ne güzel projelerdi. Dünyasını değiştiren genç bir sinema yönetmeninin hayallerini anlatmak suya yazı yazmak kadar zor sanırım.

35 yaş kimi zaman epey ilerlemiş bir yaş gibi gelir insana, belki de Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın "yaş 35 yolun yarısı eder" adlı şiiri etkiler bizi. İçimizden ya da dışımızdan kabaca bir hesap yaparız. Ovv daha çok zaman var der dalarız hayallere. Kim bilir yapılacak ne işlerimiz, yaşanacak ne sevdalarımız vardır kalan 35 yıla bıraktığımız. Bazen hesaplar tutmayıveriyor işte. 35 yaş yolun sonu oluveriyor aniden. İşte o zaman anlıyoruz daha ne kadar genç olduğumuzu.

Bakırköy'de 16 Nisan'da motosiklet kazası geçiren ve beyin kanaması teşhisiyle kaldırıldığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Reanimasyon Anabilim Dalı'nda 3 haftadır tedavisi süren Teoman hayata tutunamadı ne yazık ki. Ölüm için henüz erkendi. O hayatın sonunda değil ulu ortasındaydı.

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Ben, 70li yıllarda çekilen pek çok filmi izlerken bir yandan da o artık yok, bu öldü, bu da öldü diyorum. Koca filmde bazen bir bazen iki kişi hayatta, bazen de filmde çalışan kimse yok artık aramızda.

Bu sene rüzgar biraz sert esiyor Yeşilçam da. Yıl ortası olmadan daha bir çırpıda aklıma gelen, Tuncer Sevi, Evin Esen, Ünsal Emre, Baykal Kent, İlhan Kantarcı, Yusuf Kurçenli, Hidayet Pelit, Güngör Erbayık, Ekrem Bora, Meral Okay, Arslan Kaçar, Ayten Alpman, geçtiğimiz günlerde uğurladığımız Cüneyt Türel ve son olarak da Seyfi Teoman aramızdan ayrıldı.

Mayıs ayı baharın müjdecisi olmuştur her zaman, tabiat uyanır bu ayda, taze yapraklarını açar her nevi ağaç nebat. Sinemamızın sembolü Yeşilçam ise aksine, belki de inadına genç yaşlı demeden ha bire döküyor yapraklarını bahar ayında. Şairin dediği gibi olmadı bu defa ne yazık ki, yaş 35 yolun sonu oldu genç yönetmen Seyfi Teoman için.

Seyfi Teoman yaş olarak hayatın ortasında olsa da sinemasal anlamada henüz daha başındaydı. Kısa sürede yaptığı filmlerle kendinden söz ettirmeyi başardı. Kimileri adını hiç duymadı, kimileri sokakta görse bile tanımadı, ama tanınan bilinen bir şeyler vardı, çektiği filmler. Kim bilir daha ne filmler çekecekti. Belki de sonraki yıllarda sinemamızın önemli bir yönetmeni olacak, tarih kitaplarında yerini alacaktı. Vesselam daha ne filmler çekecekti de çekecekti.

Bunun eğitimini de almıştı. Ne yaptığını bilen, sağlam adım atan genç bir yönetmen olarak adından daha çok söz ettirecekti. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'nü bitirdikten sonra Kieslowski'nin de mezun olduğu Polonya'daki ünlü Lodz Film Akademisi'nde yönetmenlik okumuştu. O iyi bir yönetmen olacağının sinyalini daha ilk çektiği kısa metraj filmiyle vermişti. Ulusal ve uluslar arası pek çok festivalde ödülle döndü kısa metraj filmi "Apartman" ile.

Barış Bıçakçı'nın romanından uyarladığı 'Bizim Büyük Çaresizliğimiz', geçen yıl Berlin Film Festivali'nin ana yarışma bölümüne seçilmişti. Teoman'ın ilk uzun metrajlı filmi 'Tatil Kitabı' da dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde yapmış ve İstanbul Film Festivali'nde "En İyi Film" ve "FIPRESCI" ödüllerini kazanmıştı. Teoman İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale kazanan Emin Alper'in yönettiği 'Tepenin Ardı' filminin yapımcılığını da üstlenmişti.

Seyfi Teoman güzel iki film çekti. Kötü olsa ne olur ki. Tut ki dünyanın en kötü iki filmini çekmiş olsun. Genç bir yönetmen 20 film çeker bir tane film vardır ki onların içinde literatüre girer. Usta yönetmenlerimiz de zaman zaman "benim şu kadar filmim var ama içinde bir filmim güzel oldu, iki filmim güzel oldu" demezler mi? Seyfi Teoman’ın da her çekeceği film güzel olmasa ne çıkardı.

Son Yorumlar (2)

None 17 Mayıs 2012 21:52:41

O kadar güzel yazılmışki okudukca okudum saygılarımı sunuyorum..

Kanun 17 Mayıs 2012 21:52:41

O kadar güzel yazılmışki okudukca okudum saygılarımı sunuyorum..

Yandex.Metrica