Efsane yönetmen hayatını kaybetti posteri

 

Türkiye sinemasının efsane yönetmenlerinden Metin Erksan hayata veda etti. Berlin'de Altın Ayı kazanarak Türkiye sinemasına ilk büyük uluslararası ödülü getiren 'Susuz Yaz', 'Sevmek Zamanı', 'Acı Hayat' ve 'Kuyu' gibi klasiklerin yaratıcısı Erksan, geçen hafta böbrek yetmezliği teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştı. 1929'da Çanakkale'de doğan Erksan, 1952 yılında 'Karanlık Dünya/Aşık Veysel'in Hayatı' belgeseliyle adım attığı Yeşilçam'da kendine has bir uslup yaratmış, 'Sevmek Zamanı' ve 'Kuyu' gibi filmlerinde döneminin sinema anlayışının ötesinde bir dil yaratmıştı.

Kaynak : Sabah

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 04 Ağustos 2012 23:12:08

Bu günkü Türk Sinemasının 1950 lerden başlayarak özellikle 1960 lı yıllarda yaptıkları filmlerle temellerini atan, isimlerini Türk Sinema Tarihine altın harferle yazdıran 5 Büyük Yönetmenden Metin Erksan'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Atıf yı lmaz
Halit Refiğ
Lütfi Akad'dan
Metin Erksan
Memduh Ün
Yaşadıklarıı devre yaptıkları filmleri ile damgasını vuran elimizde kalan tek Yönetmenimiz Memduh Ün ağabeyimize bu vesile ile sağlık ve uzun ömür diliyoruz. film yapmasada yaptıkları, bıraktıkları yeterlidir ve her zaman başımızın tacıdır.
Yandex.Metrica