Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Günay'dan Sunal hakkındaki emsal karara yorum

16 Ağustos 2012 15:23

 

Ankara - Günay, merhum sanatçı Kemal Sunal'ın oynadığı ''Düttürü Dünya'' ve ''Yoksul'' filmlerinin televizyona satışından elde edilen telif bedellerinden sanatçının ailesine vermediği gerekçesiyle yapımcı hakkındaki 2 bin liralık maddi tazminat cezasının Yargıtayca onanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Günay, kararın mevcut düzenlemeye çok uygun olmadığını ancak özünde haklı ve yasal düzenlemeyi zorlayıcı bir karar verildiğini söyledi.

Yürürlükteki telif haklarını düzenleyen kanun, 1995'te çıkarken el çabukluğu yapıldığını ve 1993 öncesi filmlerin bütün haklarının yapımcılara hasredildiğini belirten Günay, ''Tanıdığım birikimli ve kıdemli sinema oyuncusu arkadaşlarım 'televizyonda filmlerimiz dönüyor ancak biz hiçbir şey almıyoruz'' diye yakınıyor. O yüzden yargının bu kararı bizim için ışık tutucu oldu'' diye konuştu.

''Yargının açtığı kapıya dönük bir çalışma yapacağız''

Bakanlık olarak Telif Hakları ve Sinema Yasası üzerinde çalıştıklarını hatırlatan Günay, şunları kaydetti:

''Bunu, eylülün ortasında birkaç yasa çalışmamızla Bakanlar Kurulu'na, ekimde de Meclis'e sunmaya hazırlanıyoruz. Biz de yargının açtığı kapıya dönük bir çalışma yapacağız. Şu an işleyen bir düzen var, haklar tamamen yapımcılara hasredilmiş. Bu nedenle birden bire şöyle yapacağız dersem kamuoyunda yanlış ya da abartılı bir beklenti olabilir. Ama bugün hala bir piyasası olan sanat eserlerinden, 1993-1995 öncesindeki bu sanat eserlerinin oluşumuna katkı yapmış sanatçıların yararlanmasının çok doğru bir hak talebi olduğunu düşünüyorum. Ve bu konuda arkadaşlarımızla çalışıyoruz.''Yandex.Metrica