İstanbul Modern Sinema yurtdışına açılıyor posteri

 

Küratörlüğünü İstanbul Modern Sinema’nın yöneticisi Müge Turan’ın yaptığı uzun metrajlı filmler, kısa filmler ve video sanatından örneklerin yer aldığı Turkish Beat adlı program, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında EYE Film Enstitüsü işbirliğiyle Amsterdam’da düzenleniyor. Mannheim Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehirlerinin katıldığı Bermuda Shorts Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ise İstanbul Modern’in Bermuda Shorts başlığı altında seçtiği üç kısa film Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle Türkiye’yi temsil ediyor.

Amsterdam’da 20-26 Eylül tarihleri arasında dokuz uzun metrajlı filmin gösterileceği Turkish Beat adlı programda, ayrıca Stateless başlığı altında on kısa film ve The Headless Women başlıklı video seçkisi sunulacak.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in gösterimiyle yapılacak olan Turkish Beat’in açılışı, 20 Eylül Perşembe akşamı Amsterdam Turkish Film Festival ortaklığıyla Pathé Tuchinski’de gerçekleşecek. Turkish Beat kapsamında Türkiye sinemasında yeni eğilimlerin tartışılacağı bir panel de düzenlenecek. Hollanda’nın en önemli sinema merkezi EYE Film Enstitüsü ile kurulan işbirliği, kurumun seçtiği filmlerin ekim ayında İstanbul Modern Sinema’da gösterilmesiyle sürecek.

 

DOKUZ UZUN METRAJ FİLM
Yeni Türkiye sinemasının önde gelen yönetmenlerinin son iki yılda çektiği ilk ve ikinci filmlerinin gösterileceği programda, kısa süre önce aramızdan ayrılan yapımcı-yönetmen Seyfi Teoman’ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği üç film yer alıyor.

Seyfi Teoman’ın yönettiği Bizim Büyük Çaresizliğimiz, 16. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde En İyi Film ve Sinema Eleştirmenleri Ödülü, 30. İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı. Tatil Kitabı,16. Art Film Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, 27. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da En İyi Film, FIPRESCI Ulusal Yarışma’da Onat Kutlar adına verilen En İyi Film, 54. Taormina Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 11. Palic Uluslararası Film Festivali Gorki List Tolerance Mansiyon, Montreal World Film Festivali’nde İlk Filmler Yarışması Bronz Zenith Ödülü kazandı. Teoman’ın yapımcılığını üstlendiği Tepenin Ardı ise 31. İstanbul Film Festivali’nde En iyi Film, En iyi Senaryo, FIPRESCİ Ödülü, 18. Saraybosna Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Taypey Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Karlovy Vary Film Festivali’nde  En iyi Asya Filmi Ödülü, 62. Berlin Film Festivali’nde Caligari Ödülü ve En İyi İlk Film Mansiyon ile değerlendirildi.

Turkish Beat programında ayrıca 31. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü alan, Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın yönettiği Babamın Sesi; 2012 Sundance Film Festivali’nde En iyi Drama Jüri Özel ödülü, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde  Behlül Dal Jüri Özel Ödülü kazanan, Raşit Çelikezer’in Can; 48. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ve En iyi Yönetmen, 12. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde En iyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini toplayan, Çiğdem Vitrinel’in yönettiği Geriye Kalan; 18. Rabat Film Festivali’nde En iyi Film seçilen, Hany Abu-Assad, Stefan Arsenijević, Aida Begić, Eric Nazarian, Stergios Niziris, Omar Shargawi ve Josefina Markarian’ın yönettiği Unutma Beni İstanbul; 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülleriyle değerlendirilen, Mustafa Karadağ’ın yönettiği Vücut; 2010 Antalya Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (A. Dildar); 2011 Ankara Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (Aram Dildar), Umut Veren Yeni Yönetmen, Onat Kutlar En İyi Senaryo, 44. SİYAD Türk Sineması Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan Sedat Yılmaz’ın Press adlı filmler gösterime sunulacak.

STATELESS-10 KISA FİLM
Stateless başlığı altında gösterilecek on film arasında Elif Demoğlu’nun Son Amazon, Aslı Toy’un Samanyolu, Deniz Tarsus’un Garotte, Fırat Yavuz’un Toros Canavarı, Metin Akdemir’in Ben Geldim Gidiyorum, Tolga H.Yüceil’in Master Plan, Levent Çetin’in Bayrakları Seven Şehir, Orhan İnce’nin Ali Ata Bak, Yıldıray Yıldırım’ın 1982 ve Mesrure Melis Bilgin’in Tetrist bulunuyor.
 The Headless Women video seçkisi

Ayrıca danışmanlığını İstanbul Modern küratörü Çelenk Bafra’nın yaptığı, son dönem çağdaş kadın sanatçıların çalışmalarından oluşan, The Headless Women başlıklı bir video seçkisi yer alıyor. Seçkide Aslı Çavuşoğlu’nun The Petty Travel Show For A Dear Audience, Camila Rocha’nın In Three, Canan’ın İbretnuma, Nilbar Güreş’in Undressing, İnci Furni’nin Parrots Can’t Talk, Bengü Karaduman’ın We Are All In The Same Boat, İrem Tok’un Sanat ya da Simit, Özlem Sulak’ın Granny, Işıl Eğrikavuk’un Memory Museum başlıklı videoları gösterilecek.

Mannheim’da Bermuda Shorts kısa film seçkisi
20-23 Eylül tarihlerinde Mannheim’da Bermuda Shorts Uluslararası Kısa Film Festivali’nde gösterilecek seçkide Metin Akdemir’in Ben Geldim Gidiyorum, Ertuğ Tüfekçioğlu’nun Direk Aşk ve Mesrure Melis Bilgin’in Tetrist isimli filmleri yer alıyor. Üç filmin de yönetmeni festivale konuk olarak katılacaklar.  

TURKISH BEAT

Babamın Sesi
2011 / 85'/ DCP
Yönetmen: Orhan Eskiköy, Zeynel Doğan
Yapımcı: Özgür Doğan
Ortak Yapımcılar: Michael Eckelt (Riva Film), Dirk Decker (Riva Film), Guillaume De Seille (Arizona Films)
Senaryo: Orhan Eskiköy
Oyuncular: Zeynel Doğan, Basê Doğan, Gülizar Doğan
Dil: Türkçe, Kürtçe
Ödüller: 31. İstanbul Film Festivali: En iyi Senaryo

Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın yine gerçek bir yaşam öyküsünü uyarladıkları, prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan film,  Kürt-Alevi bir ailenin 30 yıllık tarihini inceliyor. Babamın Sesi, babasının gurbetten gönderdiği kasetlerden kendi sesini arayan bir oğulun hikâyesi. Filmde Maraş olayları üzerine Elbistan’a göç etmek zorunda kalan bir aile ve onların kişisel ses arşivi üzerinden 1979-2009 yılları arasında yaşananlar perdeye yansıyor.


Bizim Büyük Çaresizliğimiz
2011/  102'/ DCP
Yönetmen: Seyfi Teoman
Yapımcı: Nadir Öperli, Yamaç Okur
Oyuncular: İlker Aksum, Mehmet Ali Nuroğlu, Taner Birsel, Baki Davrak, Güneş Sayın, Fatih Al
Senaryo: Seyfi Teoman, Barış Bıçakçı
Dil: Türkçe
Ödüller: 16. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali: En İyi Film, Sinema Eleştirmenleri ödülü; 30. İstanbul Film Festivali: Jüri Özel Ödülü
Seyfi Teoman’ın Berlin Film Festivali’nde yarışan filmi günümüzde bulunması zor bir dostluğu anlatıyor. Lise yıllarından beri yakın arkadaş olan Ender ve Çetin, hayatları uzun yıllar farklı yönlere gitse de sonunda çocukluk hayallerini gerçekleştirip aynı evde yaşamaya başlarlar. Davetsiz misafirleri Nihal sadece evlerinin değil ilişkilerinin de tam ortasına yerleşir. Ender ve Çetin birbirlerinden habersiz Nihal’e âşık olurlar. Ankaralı yazar Barış Bıçakçı’nın romanından uyarlanan film, Fransız usulü bir üçlü aşkı anlatırken sonunda izleyicide karmaşık duygularla birlikte tuhaf bir ferahlık hissi bırakıyor.

Can
2011 / 106'/ DCP
Yönetmen: Raşit Çelikezer
Yapımcı: Defne Film
Ortak Yapımcılar:Burak Akidil, Umman Küçükyılmaz (Efekt Film Yapım)
Oyuncular: Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan Demirbağ, Erkan Avcı, İdil Yener
Senaryo: Raşit & Nüans Çelikezer
Dili: Türkçe
Format: 35 mm
Ödüller: 2012 Sundance Film Festivali: En iyi Drama Jüri Özel ödülü, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali:  Behlül Dal Jüri Özel Ödülü , Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü

Yönetmen, Gökten Üç Elma Düştü’den sonra ikinci uzun metraj filminde anne-baba olmayı, sabretmeyi, sevgiyi, gururu ve pişman olmayı anlatıyor. Bu yıl ilk kez programına Türkiye’den bir film alan Sundance’te prömiyerini yapan Can, yeni evli Ayşe ve Cemal çiftinin çocuk sahibi olma sürecindeki sıkıntıları ve sonrasında yaşananları konu alıyor. Normal yollardan çocuk sahibi olamayınca yasal olmayan yollara başvuran çiftin yuvası bu kararla bozulmaya başlar. Başından beri tepkili olan Ayşe, çocuğa hiçbir zaman kendisininmiş gibi bakamaz.

Geriye Kalan
2011 / 103'/Blu-ray
Yönetmen: Çiğdem Vitrinel
Yapımcı: Şebnem Vitrinel
Oyuncular: Devin Özgür Çınar, Erkan Bektaş, Şebnem Hassanisough, Burak Tamdoğan
Senaryo: Şebnem Vitrinel, Çiğdem Vitrinel
Dil: Türkçe
Ödüller: 48. Altın Portakal Film Festivali: En iyi Kadın Oyuncu (Devin Özgür Çınar), En iyi Yönetmen; 12. Uluslararası İzmir Film Festivali: En iyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Şebnem Hassanisoughi)
Bugüne kadar Ahmet Uluçay ve Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmenlerle çalışan Çiğdem Vitrinel’in yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film olan Geriye Kalan, hayattan farklı dersler çıkarmış ama temelde aynı vahşi ve saldırgan korku evreninde ayakta durmaya çalışan iki kadının hikâyesini anlatıyor. Evliliğini kurtarmak için her şeyi göze alan Sevda ile “öteki kadın” olmanın yükünü taşımaya çalışan Zuhal karşı karşıya gelir. İhaneti öğrendikten sonra, ne kocasıyla yüzleşmeyi ne de kendine bir dert ortağı aramayı aklına bile getirmeyen Sevda, öteki kadını yolundan çekmek için harekete geçer.

Press
2010/ 100’/ 35 mm Yönetmen/Yapımcı: Sedat Yılmaz Oyuncular: Aram Dildar, Engin Emre Değer, Tayfur Aydın Dil:Türkçe, İngilizce altyazılı Ödüller: 2010 Antalya Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (A. Dildar); 2011 Ankara Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (Aram Dildar), Umut Veren Yeni Yönetmen, Onat Kutlar En İyi Senaryo; 44. SİYAD Türk Sineması Ödülleri ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’

Press, Türkiye’de 90’lı yılların ilk yarısında çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde, Diyarbakır’daki insan hakları ihlallerini duyurmaya çalışan Özgür Gündem Gazetesi’nde yaşananları 17 yaşındaki Fırat karakteri üzerinden anlatıyor. Sadece teknik olanaksızlıklar değil, “karanlık güçler”in koyduğu engeller de gazetecilerin işini yapmasına engel olmaktadır. Kimi kaçırılıp tehdit edilir, kimi sokak ortasında öldürülür; büroları polisler tarafından basılıp dağıtılır. Gazete çalışanları işlerini yapmaya devam ettikçe baskılar da artar.Tatil Kitabı

2008/ 92 '/ 35mm
Yönetmen: Seyfi Teoman
Yapımcı: Yamaç Okur, Nadir Öperli
Oyuncular: Taner Birsel, Tayfun Günay, Harun Özüağ, Ayten Tökün, Osman İnan
Senaryo: Seyfi Teoman
Dil: Türkçe
Ödüller: 16. Art Film Uluslararası Film Festivali: En İyi Film; 27. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma En İyi Film, FIPRESCI Ulusal Yarışma Onat Kutlar En İyi Film; 54. Taormina Film Festivali Jüri Özel Ödülü; 11. Palic Uluslararası Film Festivali Gorki List Tolerance Mansiyon; Montreal World Film Festivali İlk Filmler Yarışması Bronz Zenith Ödülü

Seyfi Teoman’ın bu ilk uzun metrajı, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısını ön plana çıkartarak anlatıyor. İstanbul'da okuyan büyük oğlu Veysel'in üniversite sınavına girme isteğine karşı çıkan Mustafa, çekingen bir çocuk olan Ali'yi de yaz tatilinde çalışıp ticaret öğrenmeye zorlar. Mustafa’nın eşi Güler ve kardeşi Hasan'la aralarında da sürekli bir gerginlik vardır. Tüm bu gerginlikler, Mustafa'nın iş için gittiği Ürgüp'ten dönüşte komaya girmesiyle geri planda kalır.

 
Tepenin Ardı
2012 / 94'/DCP
Yönetmen: Emin Alper
Yapımcı: Enis Köstepen, Seyfi Teoman
Oyuncular: Berk Hakman, Reha Özcan, Banu Fotocan, Tamer Levent
Senaryo: Emin Alper
Dil: Türkçe
Ödüller:31. İstanbul Film Festivali: En iyi Film, En iyi Senaryo, FIPRESCİ Ödülü; 18. Saraybosna Film Festivali: Jüri Özel Ödülü; Taypey Film Festivali: Jüri Özel Ödülü; Karlovy Vary Film Festivali: En iyi Asya Filmi Ödülü; 62. Berlin Film Festivali: Caligari Ödülü, En İyi İlk Film Mansiyon

Rıfat ve Mektup adlı kısa filmleriyle tanınan Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yaptı. Faik, emekli olduktan sonra babadan kalma bir araziyi işlemeye ve ufak bir keçi sürüsü beslemeye başlar. Araziye bakmak için bir ortakçı yörük ailesiyle anlaşmıştır. Bir ağustos günü, oğlu ve torunları geldiği esnada karşı tepenin arkasında çadır kurmuş yörüklerle amansız bir kavgaya tutuşur. Tepenin Ardı, İstanbul Film Festivali’nde kazandığı Altın Lale’den sonra dünyanın önde gelen festivallerinden ödül toplamaya devam ediyor.

Unutma Beni İstanbul
2011/ 118'/ Blu-ray
Yönetmenler: Hany Abu-Assad, Stefan Arsenijević, Aida Begić, Eric Nazarian, Stergios Niziris, Omar Shargawi, Josefina Markarian
Yapımcı: Hüseyin Karabey, Sevil Demirci, Emre Yeksan
Ortak Yapımcılar: İbrahim Altınsay (Altınsay Filmişleri), Asi Film, Yeni Sinemacılar
Senaryo: Aida Begić, Stefan Arsenijević, Omar Shargawi, Stergios Niziris, Gül Dirican, Eric Nazarian, Nazlı Elif Durlu, Hany Abu-Assad, Josefina Markarian
Senaryo Danışmanı: Petros Markaris
Oyuncular: Alma Terzic, Ayça Damgacı, Mira Furlan, Svetozar Cvetkovic, Ahmet Rıfat Şungar, Ali Suliman, Liraz Charhi, Süreyya Güzel, Yorgos Symeonidis, Hümeyra Akbay, Settar Tanrıöğen, Jacky Nercessian, Serra Yılmaz, Görkem Yeltan, Esin Harvey, Baki Davrak, Volga Sorgu Tekinoğlu, Salima Hamed, Suheila Abu'Asad, Amer Hlehel, Hiam Abbass
Dil: İngilizce-Arapça-Sırpça-Yunanca-Türkçe- İbranice- Boşnakça
Ödüller: 18. Rabat Film Festivali, En iyi Film; 7. Güneydoğu Avrupa Filmleri Festivali, Jüri Özel Ödülü & En iyi Görüntü Yönetmeni

Unutma Beni İstanbul, uluslararası alanda başarı kazanmış altı yönetmenin İstanbul'un geçmişinin yalnızca mevcut Türkiye halklarına ait olmadığını hatırlatmak amacıyla bir araya gelip yaptığı altı kısa filmden oluşuyor. Her biri 15 dakika uzunluğundaki bu kısa filmler, yönetmenlerin kendi hayatlarından ya da tanık oldukları hikâyeleri konu alıyor. Boşnak oyuncu Alma, orta yaşlı çift Dragan ve Ana, Vangelis, Martha ve Armenak... İstanbul'da olma sebepleri birbirinden farklı olan bu insanları kentin kozmopolit tarihi bir araya getiriyor.


Vücut
2012 / 104'/ Blu-ray
Yönetmen: Mustafa Karadağ
Yapımcı: Hazer Baycan, Tamer Uner
Oyuncular: Hatice Aslan, Neslihan Yeldan, Cengiz Bozkurt, Şeyla Halis, Şebnem Dilligil Senaryo: MustafaNuri
Dili: Türkçe
Ödüller: 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali: En İyi Kadın Oyuncu (Hatice Aslan), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (Hakan Kurtaş), Montreal Film Festivali: En İyi İlk Film adayı

Leyla 40’lı yaşlarının sonunda, o güne kadar yaşamını Almanya’da porno film çevirerek geçirmiş bir kadındır. Onun bu sektöre girmesine ön ayak olan sevgilisi Yılmaz’la birlikte kısa bir süre önce Almanya’dan İstanbul’a geri dönmüşlerdir. Ancak döndüklerinde Yılmaz, Leyla’yı terk eder ama birlikte bir film çevirmeleri konusunda ondan son kez bir istekte bulunur. Leyla’yla İzzet’in yolları bu filmin setinde kesişir. Leyla, İzzet’in sevgisine inanmış, kendisini İzzet’e teslim etmiştir. Etraflarında gelişen olaylar beklenmedik sonuçlar doğururken yeni hayatlarına doğru ilerleyeceklerdir.KISA FİLMLER: STATELESS

Son Amazon (The Last Amazon)
2011 / 22’38”/ Türkçe
Yönetmen: Elif Demoglu

Samanyolu
2012 / 3’30” / Türkçe
Yönetmen: Aslı Toy

Garotte
2011 /7’54”/ Türkçe
Yönetmen: Deniz Tarsus

Toros Canavarı (Toros Monster)
2011/ 8’45”/ Türkçe, Kürtçe
Yönetmen: Fırat Yavuz
 

Ben Geldim Gidiyorum (I’ve Come and I am Gone)
2011 /15’01”/ Türkçe
Yönetmen: Metin Akdemir

Master Plan
2011 /31’52”/ Türkçe
Yönetmen: Tolga H. Yüceil


Bayrakları Seven Şehir (The City That Loves Flags)
2011/ 00’30”
Yönetmen: Levent Çetin

 
Ali Ata Bak (AliAtaBak)
2011 /12’/ Türkçe
Yönetmen: Orhan İnce

1982
2012 / 7’33”/ Türkçe
Yönetmen: Yıldıray Yıldırım

Tetrist
2012 / 2’48”
Yönetmen: Mesrure Melis Bilgin


VİDEO SEÇKİSİ: THE HEADLESS WOMEN

The Petty Travel Show For A Dear Audience
2009 / 9'40"
Sanatçı: Aslı Cavuşoğlu
Sanatçının ve Galerinon’un izniyle


In Three
2011 / 2'45"
Sanatçı: Camila Rocha
Sanatçının izniyle

İbretnuma
2009 / 27'30"
Sanatçı: Canan
Dr. F. Eczacıbaşı Vakfı, Uzun Süreli Ödünç

Undressing
2006 / 6'19"
Sanatçı: Nilbar Günes
Dr. F. Eczacıbaşı Vakfı, Uzun Süreli Ödünç

Parrots Can't Talk
2010 / 1’20”
Sanatçı: İnci Furni
Sanatçının izniyle

 
We Are All In The Same Boat
2012 / 3'22"
Sanatçı: Bengü Karaduman
Sanatçının ve Pilot Galeri’nin izniyle


Sanat ya da Simit
2008 / 8'38"
Sanatçı: İrem Tok
Sanatçının izniyle

Granny
2005/ 9'20”
Sanatçı: Ozlem Sulak
Sanatçının izniyle

Memory Museum
2011 / 10'
Sanatçı: Isıl Egrikavuk
Sanatçının izniyle

 

BERMUDA SHORTS

Ben Geldim Gidiyorum, 2011 / 15’01”
Yönetmen: Metin Akdemir
İstanbul sokaklarının gürültülü ve karmaşık gündelik hayatını müzikal bir uyumla  yansıtıyor.

Direk Aşk, 2011 / 11’20”
Yönetmen: Ertuğ Tüfekçioğlu
Başrolünde İrem Altuğ’un yer aldığı film, İstanbul’un olağan bir caddesinde yaşanan sıradışı bir aşkı konu alıyor.

Tetrist, 2012 / 2’48”
Yönetmen: Mesrure Melis Bilgin
Animasyon, çağdaş İstanbul’u 16. yüzyıl Pera minyatürüyle bir araya getirerek oyuncu bir üslupla anlatılıyor

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica