Festival, Altın Portakal’ın Türk Sineması’na verdiği desteği yaygınlaştırmak amacıyla, -geçen yıl yarışmaya başvurmuş ve katalogda yer almış, ancak sonra teknik nedenlerle yarışmadan çekilmiş ‘Tramvay’ filmi hariç- bu yıl ilk defa başvuruda bulunan tüm filmlerin yarışma bölümüne alınmasına karar verdi.

Türk Sineması’nın usta yönetmenlerinden Memduh Ün “sinemaya koyduğu son nokta” olarak tanımladığı filmi ‘Sinema Bir Mucizedir’ ile bu yıl 42. Antalya Altın Portakal’da bir kez daha yarışacak.

Yönetmenliğini Cem Başeskioğlu’nun yaptığı -kanser olduğunu öğrenen bir kadının ölümünden sonra kızını korumasız bırakmamama çabasını anlattığı filmi- ‘Sen Ne Dilersen Dile’ Ulusal Yarışma’da yarışacak bir diğer film.

Geçmiş yıllarda Altın Portakal’dan 4 kez ‘En İyi Senarist’ ve bir kez de ‘En İyi Yönetmen’ ödülü ile dönen Yavuz Turgul bu yıl ‘Gönül Yarası’ filmiyle yarışmada yer alacak. Turgul, ‘Muhsin Bey’ filmi ile San Sebastian, ‘Eşkıya’ filmi ile de Troya Uluslararası Film Festivalleri’nden ödülle dönmüştü.

Genç yönetmenlerden Ulaş İnaç’ın ‘Türev’ adlı filmi de, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma bölümüne alınan yapımlar arasında.

Mustafa Altıoklar’ın 2005 yapımı “bir banyo da neler olabilir ki?” sloganıyla çıkan son filmi ‘Banyo’ ve Mesut Uçakan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Anne ya da Leyla’ da yarışmada yer alıyor.

Filmde, Beyoğlu’nda yitirdikleri insanları arayan Kerem ile Mecnun’un öyküsü anlatılıyor. Finalde, kahramanlar, aradıkları insanlarla değil kirlenen İstanbul’un gerçek yüzüyle karşılaşır.

Genç yönetmenlerden Tayfun Güneyer de, başrollerde Ferhan Şensoy, Asuman Dabak, Rasim Öztekin, Zeki Alasya gibi Türk Sineması’nın usta isimlerinin yer aldığı ilk uzun metraj filmi ‘Şans Kapıyı Kırınca’ ile bu yıl Antalya’da şansını deneyecek.

42. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak olan bir diğer film ise yönetmenliğini Reha Erdem’in yaptığı ‘Korkuyorum Anne’. Reha Erdem, filminde “insan nedir ki?” sorusunun cevabını arıyor.

Türk Sineması’nda 50 yılı geride bırakan, bugüne kadar ‘En İyi Film’ dalında 6 kez, ‘En İyi Yönetmen’ dalında ise 5 kez Altın Portakal heykelciğini alan usta yönetmen Atıf Yılmaz, 42. yaşını kutlayan festivale ‘Eğreti Gelin’ filmi ile katılıyor.

Uluslararası festivallerde adını duyurmuş ‘At’ filmi ile Sao Paolo ve İspanya Film Festivali’nden ikincilik ödülü, Tokyo Film Festivali’nden Büyük Ödül’le dönen Ali Özgentürk ‘Kalbin Zamanı’ filmiyle bu yıl Altın Portakal’da. Başrollerini Hülya Avşar, Oktay Kaynarca, Halil Ergün, Birol Üner ve Zeki Alasya’nın paylaştığı ‘Kalbin Zamanı’ Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak.

Oğuzhan Tercan’ın, başrollerinde Haluk Bilginer, Gülse Birsel, Birol Ünel ve Fatih Akın’ın oynadığı filmi ‘Hırsız Var’ ve, Kutluğ Ataman’dan farklı geçmişlere ve kişiliklere sahip iki genç kızın, hayatı beraber keşfetmelerini konu edinen filmi ‘İki Genç Kız’ da yarışma da yer alacak 16 film arasında.

İlk uzun metraj filmi ‘Pardon’ ile yarışmaya katılacak olan Mert Baykal, filminde gerçek bir hikayeden esinlenmiş.

‘Hakkari’de Bir Mevsim’ ile Berlin Film Festivali’nden ‘Gümüş Ayı’ ile dönen, ‘Ayna’ filmi European Dergisi tarafından ‘Tüm Zamanların En İyi 10 Avrupa Filmi’ arasına giren ve ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ ile 18. Altın Portakal Film Şenliği’nde ‘En İyi Film’ ödülü, Strasbourg’da ise ‘Avrupa En İyi Filmi’ ödülünü alan Erden Kıral, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Yılmaz Güney’in ‘Yol’ filmi ekseni etrafında dönen son filmi ‘Yolda’ ile bir kez daha ödül için yarışacak.

Antalya Altın Portakal’da yarışacak bir diğer film ise, yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı, başrollerinde Burhan Öcal, Yavuz Bingöl, Fadik Sevin Atasoy’un paylaştıkları ‘O Şimdi Mahkum’ ve yönetmenliğini Yüksel Akın’ın yaptığı ‘Dondurmam Gaymak’ da 42. Antalya Altın Portakal’da yarışacak. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica