Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

‘Festival ödenekleri eşit’

29 Ağustos 2012 13:30

 

Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın Adana Altın Koza Film Festivali’ni ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı hedef alan eleştirilerine Bakan Ertuğrul Günay’dan yanıt geldi.

Mustafa Akaydın, Altın Koza’nın festival takvimini Altın Portakal Film Festivali’ne yakınlaştırmasının etik bir ayıp olduğunu belirttikten sonra hükümete de Altın Portakal Film Festivali’nin ödeneğini 7.7 milyon liradan 500 bin liraya düşürerek siyasi hesap yaptığı suçlamasını getirmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Altın Portakal Film Festivali’nde hükümetin ödeneği düşürerek siyasi hesap yaptığı” suçlamasında bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a, “Siyasi hesap yapmıyoruz, ödeneği adil ve eşit dağıtmaya çalışıyoruz” yanıtını verdi.

‘YARDIM YAPARKEN OBJEKTİF OLMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Bakan Günay, Antalya’nın kitle turizminin en önemli merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak Antalya’ya her alanda destek olmaya çalıştıklarını söyledi. Altın Portakal Film Festivali’ne destekten vazgeçmediklerini kaydeden Günay, “Eskiden sadece Antalya’da film festivali vardı. Şimdi tüm şehirlerimizde festivaller düzenleniyor. Biz de elimizden geldiğince bütün hepsine destek olmaya çalışıyoruz. Bütün illere yardım yapıyoruz. Yardım yaparken siyasi hesap yapmıyoruz, eşit ve adil dağıtıyoruz. Objektif olmaya çalışıyoruz. Biz Antalya’yı ihmal etmiş değiliz. Antalya’da Aspendos Festivali'ni biz düzenliyoruz. Antalya Belediyesi de hiç yardımcı olmuyor” diye konuştu. Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zihni Aldırmaz da önceki günlerde yaptığı yazılı açıklamada Akaydın’ın suçlamalarıyla ilgili olarak polemiğe girmek istemediklerini belirtmişti.

TARTIŞMALI FESTİVALLER

17-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Adana Altın Koza Film Festivali ve 6-12 Ekim arasında düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali, tartışmalara konu olmasıyla da merak uyandırıyor. Günay, eşit ve adil olduklarını belirtti.Yandex.Metrica