En eski festivale gençlik aşısı posteri

 

Bu yıl 6-12 Ekim tarihlerinde 49’uncu kez düzenlenecek Türkiye ’nin en uzun soluklu film festivali Altın Portakal’ın merakla beklenen ulusal yarışma filmleri açıklandı. Ön jüri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ağırlığı ‘ilk film’lere verdi. 44 film arasında yarışmaya değer bulunan 11 filmin 9’u ilk filmler arasından seçildi. Geçen yıl yarışan 13 filmin de dokuzu ilk filmdi. Dün İstanbul ’da Pera Palas Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına şehit cenazesi nedeniyle Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın katılamadı.

20 yıl sonra gelen ‘Umut Üzümleri’
Yarışmada yer alan filmlere gelince; Tunç Okan, 1992 yılında çektiği ‘Sarı Mercedes’ten 20 yıl sonra kamera arkasına geçtiği ‘Umut Üzümleri’yle festivalin en fazla merakla beklenen ismi olacak hiç kuşku yok ki. ‘Köprü’ ve ‘Suskunlar’ gibi dizilerde yönetmenlik yapan, daha önce ‘Vali’ filmini de yöneten Çağatay Tosun ise ‘Derin Düşünce’ filmiyle ‘deneyimli yönetmen’ olarak festivalde boy gösterecek. Yarışmada yer alan dikkat çekici filmlerden birisi de şu sıralarda devam eden Venedik Film Festivali’nde ‘Genç Aslan’ ödülü için yarışan Ali Aydın ’ın ‘Küf’ü. Bir başka dikkat çekici yapım ise Avusturya ’da yaşayan Umut Dağ’ın ilk gösterimini Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren ‘Kuma’ isimli filmi. Viyana Film Akademisi’nde Haneke’den dersler alan ve kısa filmleriyle dikkat çeken Hüseyin Tabak’ın ‘Güzelliğin On Par’ Etmez’i ise bir başka merak uyandıran yapım.
Görünen o ki, özellikle son iki yılda ‘usta’ isimlerin ve daha önce film çeken genç yönetmenlerin Altın Koza’ya yönelmesi ve tüzükte yer alan ‘Başka bir festivalde yarışmama’ şartı nedeniyle Altın Portakal önümüzdeki yıllarda da ilk filmlerin boy gösterdiği bir festival olacak.
Geçen yıl ön jüri tarafından seçilen filmlerin genel olarak beğeni kazanmaması Altın Portakal’da en çok tartışılan konulardan birisiydi. Ancak, ilk filmler olmasına rağmen bu yıl en azından haklarında fikir sahibi olduğumuz genç isimlerin filmlerinin seçkide yer alması ön jürinin titiz bir seçim yaptığı beklentisini yarattı. Dünkü basın toplantısında Radikal ’in sorularını yanıtlayan AKSAV Genel Müdürü Göksel Kumsal da bugün ‘usta’ olarak kabul edilen yönetmenlerin birçoğunun ilk filmlerinin Altın Portakal’da gösterildiğini hatırlatarak gelecek yıllarda da ilk filmlerin ağırlıkta olacağı bir program hazırlayacaklarının sinyalini verdi. Kumsal, ‘başka festivalde yarışmama’ şartının festivali özel kıldığını belirterek, kaldırmak gibi bir düşüncelerinin olmadığını da aktardı. Hülya Avşar ’ın başkanlığındaki ulusal yarışma jürisine yönelik eleştirileri hatırlattığımız Kumsal, jüri başkanının sembolik ve temsili bir isim olduğunu, jürinin bu yıl dengeli isimlerden oluşturulduğunu ifade etti. Kumsal, sinemada rüştünü ispatlayan yönetmenlerin Altın Koza’yı tercih etmesini nasıl değerlendirdiği şeklindeki sorumuzu ise “Kişisel tercihleri, saygı gösteriyoruz” diyerek yanıtladı. Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi filme 400 bin lira ödül verilecek.


Yarışma filmleri
Derin Düşünce (Çağatay Tosun) Elveda Katya (Ahmet Sönmez) Evdeki Yabancılar (Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil) Güzelliğin On Par’ Etmez (Hüseyin Tabak) Hile Yolu (Ersin Kana) Kuma (Umut Dağ) Küf (Ali Aydın ) Pazarları Hiç Sevmem (Rezzan Tanyeli) Toprağın Çocukları (Ali Adnan Özgür) Umut Üzümleri (Tunç Okan) Zerre (Erdem Tepegöz)

Kaynak : Radikal

Son Yorumlar

Yandex.Metrica