33. "Manaki Kardeşler" Film Festivali başladı posteri

 

Yönetmenliğini Darko Mitrevski'nin üstlendiği Makedon yapımı "Treto Poluvreme - The Third Half" (Üçüncü Yarı) adlı filmin gösterilmesiyle başlayan festivalde, ABD'den Çin'e, Rusya'dan İtalya'ya kadar geniş bir coğrafyadan önemli film festivallerine katılan filmler izleyiciyle buluşacak. Festival, 21 Eylül'de yine bir Makedon yapımı olan "Balkanot ne e Mırtov"  "Balcan is not Dead" (Balkan Ölmedi) filmi ile sona erecek.

Festivalin onur konuğu ünlü Fransız sinema ve tiyatro oyuncusu Catherine Deneuve'ye "Altın Kamera 300" ödülü verildi. Festivale katılan en meşhur sinem oyuncusu olan Deneuve, sinemaseverler ve gazetecilerle bir araya gelecek. Festivalde aynı zamanda Deneuve'nün ödüllü filmi "Son Metro" da gösterilecek.

Yerli ve yabancı 74 filmin gösterileceği festivale, 80 yabancı ve 300 civarında yerli misafir katılıyor.

Bu yılki festivalde, "Altın Kamera 300 Yaşam Ödülü" İtalyan sinemacısı Luciano Tovoli'ye verildi. Sinema sanatına katkıları dolayısıyla Avusturyalı Christian Berger ise "Özel Altın Kamera 300" ödülüne layık görüldü.

Festival kapsamında ayrıca, sergiler, seminerler, tartışmalar ve çalışma atölyeleri de düzenlenecek.


Manaki Kardeşler


Fotoğrafçılıkla uğraşan Yanaki ve Milton Manaki kardeşler, Balkanların ilk kameramanları olarak kabul ediliyor. İki kardeş, Yanaki Manaki'nin 1905 yılında İngiltere'den aldığı kamera ile Balkanlar'da ilk çekimleri yaptı.

Yerel olayları, gelenek ve görenekleri kaydetmeye başlayan iki kardeş, aynı zamanda son Osmanlı padişahlarından Sultan Mehmet Reşat'ın Selanik ve Manastır ziyaretini de kayda aldı. İki kardeşin çektiği, Türk televizyonlarında da kısmen yayınlanın bu görüntülerin tamamı, "Makedonya Kinoteka" arşivinde yer alıyor.

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica