Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kafkaslarda Şenlik Var!!!

19 Eylül 2005 00:00
Festival'in en önemli etkinliklerinden biri ilk gün başlayıp festivalin sonuna kadar sürecek olan ve ileride uluslararası bir Kafkas Filmleri Festivali’ne dönüşmesi arzulanan Kafkas Film Günleri.

Programı Ankara Sinema Derneği tarafından hazırlanan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Rusya’dan altı filmin gösterileceği Film Günleri’nin önemli gösterimleri arasında geçtiğimiz senenin çok beğenilen ve çok tartışılan, Iraklı Kürt yönetmen Hiner Saleem’in Ermeni yapımı filmi Vodka Limon’u, Azerbeycan sinemasının önemli yönetmeni Huseyin Mehdiyev’in Özge Vakit’i, Bahman Ghobadi’nin geçen yıl katıldığı festivallerden ödüllerle dönen filmi Kaplumbağalar da Uçar, Gürcü sinemasının Sovyet döneminde yönetimle ciddi sorunlar yaşayan efsane ismi Sergei Paradjanov’un 1989’da Istanbul Film Festivalinde de jüri özel ödülünü alan Aşık Garib’i, Moskova, Chicago, Selanik, Trieste ve Jeonju Festivallerinden ödülle dönen Moskovalı yönetmen Marina Razbezhkina’nın ilk kurmacası Hasat Zamanı var. Türkiye’den de Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu ve Ömür Atay’ın birlikte yönettikleri Anlat İstanbul filmi gösterilecek.

Üç güne yayılacak festivalde sinemadan, folklore, kadınların ekonomik hayata katılmasından, mimariye, fotoğraf projelerine kadar pek çok farklı etkinlik Karslılarla birlikte gerçekleştirilecek.

30 Eylül Cuma günü, Fotoğraf sanatçısı Özcan Yurdalan ile gerçekleştirilecek atölye çalışması, gelecek sene “Kafkaslar; Gençlik,Gelecek ve Beklentiler” projesinin ilk adımını atmak için bir araya gelecek olan genç fotoğrafçıların Kars Sanat Merkezi galerisinde açacakları karma sergiyle somutlaşacak.

II.Kars Kafkas Kütürleri festivalinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından hayata geçirilecek “Az gelişmiş bölgelerde kadının sosyo-ekonomik durumu” başlıklı bir toplantı ile beraber Kafkas Kadınları El Ürünleri Pazarı açılacak.

Festival kapsamında tüm dünyada kültürel miras koruma projeleri gerçekleştiren Global Heritage Fund (GHF) tarafından, Osmanlı Mahallesi koruma adı altında restore edilen Mazlumağa hamamında Kars Kaleiçi Mahallesi tanıtım sergisi açılacak. Aynı mekan, Anadolu Kültür tarafından Kars'a getirilen ve tarihi Gürcistan evlerini konu alan “Gürcü Evi” başlıklı bir fotoğraf sergisine de ev sahipliği yapacak.

Festival süresince geceler ise Kars Kalesi’nde gerçekleşecek Anadolu Ateşi ve Kardeş Türküler konserleriyle geçecek. Festivalin ikinci gecesi ise katılımcıları hoş bir tesadüf bekliyor. Turkcell’in Kardelenler kampanyası kapsamında konserlerine devam eden Türk müziğinin divası Sezen Aksu da 1 Ekim akşamı Kars Kalesi’nde Karslılara ve festival konuklarına bir konser verecek.

Ülke kültür ve sanat hayatına katkısı olanları sadece ölümlerinden sonra değil, yaşarken de hatırlamayı ilke edinen Kars Belediyesi festival kapsamında Anadolu’ya katkıları nedeniyle Çekül Vakfı Başkanı Metin Sözen’in ve Türkiye’deki mimari kültürel mirasa sahip çıkması nedeniyle de TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci’nin isimlerini Kars’ta birer caddeye verecek.

Kars, II. Kafkas Kültürleri Festivali ile bir kez daha hem Kafkasların hem de Türkiye’nin buluşma noktası olacak, Kars’tan bir kez daha dostluk ve barış çağrıları yükselecek.Yandex.Metrica