Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

‘Altın Portakal’lar sahiplerini buldu

2 Ekim 2005 00:00
En İyi Yönetmen’ ödülü ise ‘İki Genç Kız’ adlı filmle Kutluğ Ataman’ın oldu. Yurtdışında olduğu öğrenilen Ataman’ın ödülü film ekibinden Gülen Güler’e yönetmen Nuri Bilge Ceylan tarafından verildi.

Bu yıl 42’ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde yapılan, ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ ödülü, Ulaş İnaç’ın yönettiği ‘Türev’ adlı filmin oldu. Ödül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından yönetmen Ulaş İnaç’a verildi.

‘En İyi Yönetmen’ ödülüyse ‘İki Genç Kız’ adlı filmle Kutluğ Ataman’ın oldu. Yurtdışında olduğu öğrenilen Ataman’ın ödülü film ekibinden Gülen Güler’e yönetmen Nuri Bilge Ceylan tarafından verildi. En iyi ikinci film anlamına gelen, “Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü” de ‘İki Genç Kız’ filminin oldu. Ödül, Vali Alaaddin Yüksel tarafından film ekibinden Gülen Güler’e verildi.

En iyi üçüncü film anlamına gelen, ‘Behlül Dal Özel Ödülü’ ise ‘Korkuyorum Anne’ adlı filmin oldu. Yapımcı Ömer Atay, ödülü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Başkanı Engin Yiğitgil’den aldı.

Festivalde, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü ‘Gönül Yarası’ adlı filmdeki performansıyla Şener Şen’in oldu. İzleyiciler tarafından ayakta alkışlanan Şen, ileri yaşlarda oyunculuğa başladığını belirterek, “Festival bana daha önce iki ödül verdi. Bu üçüncü ödülüm” diye konuştu.

Festivalde, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünüyse iki oyuncu paylaştı. Ödülü, Beste Bereket “Türev”, Vildan Atasever de ‘İki Genç Kız’ adlı filmdeki adlı filmdeki performansıyla kazandı. Bu daldaki ödülü Fransızların dünyaca ünlü oyuncusu Mathilda May Türkçe açıkladı ve ödülü iki oyuncuya verdi. Beste Bereket ödülünü gözyaşları içinde alarak, ‘İnanılmaz güçlü bir enerji verdiniz’ diye konuştu.

Festivalde, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü ‘Gönül Yarası’ adlı filmdeki rolüyle Timuçin Esen, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü ise ‘O Şimdi Mahkum’ adlı filmdeki rolüyle Fadik Atasoy aldı.

‘En İyi Sanat Yönetmeni’ ise “Korkuyorum Anne” adlı filmle Mehtap Ün Kanıbelli oldu. Kanıbelli’nin ödülünü filmin yönetmeni Reha Erdem, Charlie Chaplin’in torunu Kiera Chaplin’den aldı.

‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünü ‘İki Genç Kız’ filmiyle Emre Erkmen kazandı. Erkmen, ödülünü jüri üyesi Ferzan Özpetek’in elinden aldı.

‘En İyi Senaryo’ ödülünü ise ‘Korkuyorum Anne’ filmiyle Nilüfer Güngörmüş kazandı.

Diğer ödüller ve sahipleriyse şöyle oldu:
Ses Tasarımı ve Miksaj: Erol Adilce (İki Genç Kız)
Kostüm Tasarımı: Ayşe Pirinççioğlu (Korkuyorum Anne)
Özel Efekt: Murat Şengül-Ömer Boduroğlu (O Şimdi Mahkum)
Makyaj ve Saç: Fatma Kardeş Şengül-Ümit Talip Bulut (O Şimdi Mahkum)
Laboratuvar: Fono Film (O Şimdi Mahkum)
Kurgu: Nathalie Le Guay (Korkuyorum Anne)
Müzik: Taner Çıray (Gönül Yarası)Yandex.Metrica