Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Vizyona girmezse bu ödül on para etmez'

15 Ekim 2012 00:20
 "Güzelliğin On Par' Etmez" filmiyle Altın Portakal'ı kazanan yönetmen Hüseyin Tabak'ın en büyük isteği vizyona girmek. Tabak, "Bu topraklarda yaşayan insanlar bu filmi izlemezse bizim emeğimiz boşa gitmiş olur" diyor
49 . Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde önceki akşam Altın Portakal'ı Hüseyin Tabak'ın yönettiği "Güzelliğin On Par' Etmez" filmi kazandı. Film aynı zamanda En iyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Kurgu, Behlül Dal Jüri Özel Ödüllerinin de sahibi oldu. Törenin ardından sıcağı sıcağına konuştuğumuz yönetmen oldukça heyecanlıydı. Filminin ödül kazanmasına çok sevinen yönetmen, "Dünya prömiyerini Çek Cumhuriyeti'ndeki Karlovy Vary Film Festivali'nin ana yarışmasında yapmıştık. Gösterimden sonra 11 dakika alkış almıştı. 12 film yarıştı, 9 ödül verildi ama hiçbirini alamadık. Ondan bu yana ödüllerden umudumu kesmiştim. Biraz daha sakin bakıyordum. Seyirci burada da çok iyi tepki verdi, ama jüri ödülü bize verdi burada" dedi. Ancak Tabak bu ödülün filmi Türkiye'de vizyona girince işe yarayacağını düşünüyor: "Şimdi film için en iyisini yapmaya çalışacağız. Şunu samimiyetle söylüyorum: Eğer film Türkiye'de vizyona girmezse, bu ödül on para etmez! Bu topraklarda yaşayan insanlar bu filmi izlemezse bizim emeğimiz boşa gitmiş olur bence. Şimdilik bir dağıtımcımız yok ama bu ödül sonrası belki teklif gelir" diyor. Yönetmen, filmin Avusturya yapımı olduğuna dair iddialara ise, "Filmi kendi paramla çektim Fakat sonrasında, post-prodüksiyon aşamasında ortak yapımcıyla filmi tamamladık" diyerek yanıt veriyor. 
HANEKE'NİN ÖĞRENCİSİ 
Kahramanmaraş'lı bir aileden gelen yönetmen, ünlü Avusturyalı yönetmen Michael Haneke'nin de öğrencisi olmuş: "Ailem Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinden Almanya'ya taşınıyor. Ben orada doğup büyüdüm. Ama topraklar değişse de kültür taşınıyor oraya. Geldiğin toprakların problemlerini de beraberinde getiriyorsun. Altı yıldır Avusturya'daydım, Viyana Film Akademisi'nde Michael Haneke'den ders aldım." 12 yaşında Veysel adlı bir çocuğun ve ailesinin Avusturya'ya göç etmesini ve buradaki yaşama ayak uydurma çabalarını anlatan film, yönetmenin hayatından da izler taşıyor. Tabak da çocukluğunda babasının kendisine Aşık Veysel'den türküler dinlettiğini, o ezgilerle büyüdüğünü söylüyor. Filmin başrolünde yer alan ve geceden ödülle ayrılan çocuk oyuncu Abdülkadir Tuncer de Avusturya'da yaşıyor. Tuncer ve ailesi de Avusturya'da mülteci. Aile tam sınırdışı edilecekken Tuncer'in okuldaki başarısı sebebiyle kalmalarına karar verilmiş. Bu durum filmdeki Veysel adlı 12 yaşındaki karaktere söylenen 'Aman derslerine iyi çalış' sözleriyle filme yansımış. 
YENİ PROJESİ YILMAZ GÜNEY BELGESELİ 
Yönetmenin yeni projesi ise Yılmaz Güney'in hayatını anlatacak bir belgesel çekmek: "Şu anda, Yılmaz Güney'in hayatını tanıklıklar üzerinden anlatan bir belgesel projesi üzerinde Haneke'yle beraber çalışıyoruz. Martin Scorsese, Wim Wenders, Costa Gavras ve birkaç ünlü oyuncu da projeye dâhil olacak. Seneye çekimlere başlayacağız inşallah. Şansımız yaver giderse hepsini Cannes'da buluşturacağız." 


Yandex.Metrica