Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oyuncular, 16 yayın kuruluşuna dava açtı

18 Ekim 2012 15:34

Biroy Sinema Oyuncuları Meslek Birliği'ne kayıtlı 153 oyuncu, rol aldıkları yaklaşık 400 filmin kendilerine hiçbir bedel ödemeden gösterildiği gerekçesiyle 16 yayın kuruluşunu dava etti.Yeşilçam sanatçılarının söz konusu gösterimlerden '1 kuruş bile' alamadıklarını kaydeden oyuncular, Kemal Sunal'ın ailesinin kazandığı telif davasının kendilerine umut olduğunu belirttiler. Oyuncular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca cezalandırılmalarını talep ettiler.

Aralarında Janset Paçal, Sun Yıldızoğlu, Mehmet Ail Alabora, Selahattin Taşdöven, Tucay Akça, Parla Şenol, Yusuf Çetin, Fuat Onan, Hatice Ayla Arslan, Can Kolukısa, Cem Bender ve Tuğba Erdem'in de bulunduğu BİROY Sinema Oyuncuları Meslek Birliği üyesi bir grup sanatçı, Çağlayan Adliyesi'nde toplandı. Grup adına basın açıklaması yapan Aslı Şahin, "BİROY olarak Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinin 1995 yılı öncesindeki telif haklarını korumak için dava açıyoruz. Kemal Sunal davasında çıkan karar aynı durumda olan diğer oyuncuların davası için de olumlu bir emsal karar oluşturmaktadır. Kendisi yıllardır geç kalınan bir hakkın alındığını göremese de tüm sektöre ismine yakışır bir miras bırakmıştır. Saygıdeğer ErdoğanTuncel ve bugün toprağa vereceğimiz Erol Günaydın'ın 'Haydi çocuklar bu sefer olacak, size inanıyorum' sözleriyle güç verirlerdi. Tüm duayenlerimizi teliflerini birlikte almak için davet ediyoruz" dedi.

"Bugüne kadar 1 TL bile almadılar"
Avukat N. Sedef Erken Sanlısoy ise BİROY Sinema Oyuncuları Meslek Birliği'nin 153 üyesi adına İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sunduğu dilekçesinde Türkiye'de sinema denilince ilk akla gelen şeyin Yeşilçam filmleri olduğunu, 1940'lı yıllardan beri Yeşilçam'a emek vermiş sanatçılar sayesinde Türkiye'de sinema sektörünün geliştiğini, bu günlere geldiğini kaydetti. Avukat Sanlısoy, uluslararası festivallerde ödüller kazandıran, ülke tanıtımına katkı sağlayan ve hala kanallarda gösterilerek halkın beğenisini kazandığını belirterek , "Tüm başarılara rağmen ne yazık ki bugüne kadar 1 TL bile alamamışlardır. Her sanatçının vefatının ardından hayatlarını nasıl bir yokluk içerisinde geçirdikleri haberleri kamuoyu gündeminde yer almakta ve bu durum kamu vicdanını rahatsız etmektedir" dedi. Avukat Sanlısoy, 16 yayın kuruluşunun 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun bağlantılı hak sahiplerine tanıdığı hakların ihlal edildiğini belirterek eserlerin hukuka aykırı ve kötü niyetle yayınlanmaya devam edildiğini, yasa uyarınca cezalandırılmalarını talep etti.

"Erol ağabey'e müjde vereceğiz"

Oyuncular Sendikası Başkanı Mehmet Ali Alabora, oyuncular adına telif hakları için tazminat davalarının da peşi sıra açılacağını belirterek, bu davaların yönetmen ve yapımcılar için de örnek oluşturacağını söyledi. Janset Paçal ise Erdoğan Tuncel ve Erol Günaydın'ın kendilerine hep destek olduklarını, "Buradan Erol ağabeyimizin cenaze törenine gideceğiz. Orada davanın müjdesini vereceğiz ona" diye konuştu.

"Belki evim olurdu"

Yeşilçam'ın emektar oyuncularından Hatice Ayla Arslan ise "Züğürt Ağa 1985 yılında çekildi ve o tarihten beri yıllardır gösteriliyor. Ancak bugüne kadar tarafıma 1 kuruş bile ödenmedi. Belki ödense, bugün ev sahibi olurdum" dedi.Yandex.Metrica