2. Roma Türk Film Festivali başladı posteri

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde, AB Bakanlığı ve Roma Büyükelçiliği'nin desteğinde gerçekleştirilen Roma Türk Filmleri Festivali'nin ikincisi, dün akşam yapılan kırmızı halı ve açılış töreniyle resmen başlamış oldu.

Gecede, İtalya ve Türkiye'den iş, sanat, siyaset dünyasından pek çok ünlü isim bir araya gelirken, kırmızı halıya çıkan ünlüler büyük ilgi gördü. Nuri Bilge Ceylan, Serra Yılmaz, Nurgül Yeşilçay, Ata Demirer, Ferzan Özpetek ve son filmi Şahane Misafir'de rol alan oyuncular gibi pek çok ünlü isim kırmızı halıda boy gösterdi.

"Anneciğim Türkler geliyor ama filmleriyle" sloganıyla düzenlenen festivalin açılış gecesinde, festivalin bu yılki özel ödülünü almaya hak kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a ödülünü, AB Bakanı Bağış ve Festival Onursal Başkanı Özpetek takdim etti.

Açılış gecesi olması sebebiyle bir konuşma yapan Bağış, eskiden Türkiye'de devlet yetkililerinin bazı sorunları gözardı ettiğini, bu toplumsal sorunları beyaz perdeye taşıyan yönetmenlerin daha sonraları problem yaşadıklarını anımsatarak, "Toplumsal sorunları, yönetmenler kendi filmlerinde işledikleri zaman devletle aralarına duvarlar örülürdü. Ve acıdır, Türkiye'de yasaklı filmler, yasaklı oyuncular, yasaklı yönetmenler vardı. Çok şükür o günler geride kaldı. Türkiye, AB yolunda ilerlerken, reformlarını gerçekleştirirken, kendiyle de barışmaya başladı" dedi.

Bağış, Türkiye'nin artık o toplumsal sorunları sahneye yansıtan yönetmenleriyle bir araya gelmekten, onları devletin üst düzey makamlarında, festivallerde ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

"Bunları söylerken Türkiye'de her şey mükemmel gibi bir iddiam da yok ama bu dünyada da mükemmel bir ülke yok. Ama en azından artık diyaloğumuz var" diyen Bağış, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Her şeyi rahatlıkla konuşup, kendi sorunlarımızla, kendi geçmişimizle yüzleşebiliyoruz. Bunda, emeği geçen büyük üstatlara ki, bugün Nuri Bilge Ceylan, Ferzan Özpetek aramızda ve bu film festivaliyle bizleri bir araya getiren festivalin bütün emektarlarına ve onlara destek veren Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşine, hepimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum."

Oyuncu Serra Yılmaz da Türk filmlerinin Roma'da ikinci kez bir festivalle bulunmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Daha önce de Türk filmleri vardı ama Türkiye'ye bu kadar ilgi yoktu. Şu anki konjonktür nedeniyle Türkiye'ye de ilgi arttı. Filmlerimize olan ilginin artması sevindirici" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Türkiye'nin kültür açılımlarını yeterli bulup bulmadığı sorusuna Yılmaz, "Türkiye'nin sinema açısından açılımlarını yeterli bulmuyorum. Çünkü halen, Türkiye'nin bir ulusal sinema merkezi yok. Sinema salonlarına yapılan yardım yok. Dolayısıyla kapanıyorlar. Yapılan filmler oynatılacak yer bulamıyor" ifadelerini kullandı.

Bu durumun bir kehanet olmadığını söyleyen sanatçı, "Çünkü bütçeye baktığınızda, Kültür Bakanlığı'nın bütçeden aldığı pay o kadar düşük ki, daha fazla bir şey olması çok zor" dedi.

Açılış töreninde sahneye davet edilen Serra Yılmaz, festivalin uzun ömürlü olması temennisini dile getirdi. 

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica