Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilecek festival kapsamında, 17 Kasım’a kadar Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda gösterime girecek olan filmler, 18-24 Kasım’da Bursa’da, 25 Kasım-1 Aralık’ta İzmir’de, 2-4 Aralık’ta ise Kars’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde bu yıl Uluslararası Göç Örgütü’nün katkılarıyla gerçekleştirilecek “Umuda Yolculuk: Göç ve İnsan Kaçakçılığı” bölümünde 7 kısa filmin yanı sıra, İsviçreli yönetmen Xavier Coller’in1991 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar alan, “Umuda Yolculuk” adlı uzun metrajlı filmi de izlenebilecek.

“Sinema ve Anarşizm” bölümünde Fransız yönetmenler Jean-Luc Godard’ın “Haftasonu”, Robert Bresson’un “Mouchette” ve Jean Vigo’nun “Hal ve Gidiş Sıfır” ile İngiltere’den Lindsay Anderson’un “Eğer...”, İtalya’dan Guiliano Montaldo’nun “Sacco ve Vanzetti” adlı filmleri yer alacak. Bu bölümde ayrıca, Man Ray’in “Emak Bakia”ve “Deniz Yıldızı” adlı iki filmi, Jean Vigo’nun yönettiği “Nice Üzerine”, Rene Clair’ in yönettiği “Perde Arası” ve Claude Miller’in yönettiği “Sıradan Bir İşkence” adlı çalışmalar gösterilecek.

Festivalin, bu yılki toplu gösterimi “Sinemanın Şairi: Tonino Guerra” adını taşıyor. Bu bölümde Fellini, Antonioni, Rosi, Tarkovsky, Angelopoulos, De Sica ve Taviani kardeşler için yazdığı senaryolarla İtalyan ve dünya sinemasına damgasını vuran ve sinemanın şairi olarak anılan senarist Tonino Guerra’nın senaryolarından yola çıkılarak çekilen 6 uzun metrajlı film yer alacak.

Paolo ve Vittorio Taviani’nin yönettiği “Kaos”, Francesco Rosi’nin yönettiği “Mattei Olayı” ile Fellini’nin “Ginger ve Fred”adlı yapıtları, bu bölümde yer alan uzun metrajlı filmler arasında. Ayrıca yine senaryosunu Tonino Guerra’nın yazdığı, yönetmenliğini Andrej Khryanovsky’nin yaptığı ve Fellini’nin çizgilerinden yola çıkılarak yaratılan, “Beyaz Sakalın Aslanı” adlı Rus canlandırma filmi de yine bu bölümde izleyicilerle buluşacak.

Her yıl “Avrupa Avrupa” başlığı altında düzenlenen bölümde ise Avrupa’da çeşitli festivallerde ödüller almış, birçoğu 2005 yapımı filmlerin gösterimi yapılacak. “Kısa İyidir-Avrupa Panoraması” bölümünde, yaklaşık 800 kısa film arasından seçilen, 2004-2005 yapımı, çoğu uluslararası festivallerde ödüller almış 30 kısa film yer alacak. Bu bölümde izleyicilerin oylarıyla seçilecek en iyi filme, 1000 Avro tutarında izleyici ödülü verilecek.

Festival’de geçen yıl başlayan Çocuk Filmleri bölümü bu yıl da sürüyor. Yönetmen Heikki Prepula’nın çalışmalarının yer alacağı bu bölümdeki filmler, gösterimlerin yapıldığı kentlerin belediyelerinin katkılarıyla her sabah 10.30’da öğrencilere ücretsiz olarak gösterilecek. Hiroshima Canlandırma Film Festivali Başkanı Sayoko Kinoshita da çocuklara yönelik workshoplar ile bu bölüme eşlik edecek.

Canlandırma Sineması bölümünde ise sinemaseverlerin “Tavuklar Firarda” adlı filmden hatırlayacakları, canlandırma sinemasının önemli isimlerinden Peter Lord’un yönettiği filmler ile yönetmenin festival için seçtiği filmlerden oluşan bir toplu gösterim yer alacak.

Festival, geçen yıllarda olduğu gibi Kodak Türkiye ve Fono Film’inkatkılarıyla Türk Sinema tarihinden önemli bir filmin yeni kopyasını bastırarak, izleyicilere sunmayı sürdürüyor. Ertem Eğilmez’in yönettiği, Münir Özkul ve Tarık Akan’ın başrollerini paylaştığı, çevrildiği 1975 yılında gişe rekorları kıran “Hababam Sınıfı”, 30 yıl sonra yeni kopyasıyla izleyicilere sunulacak.

Dost Kitabevi Yayınları’nın işbirliğiyle her yıl festivalle eşzamanlı olarak iki kitabın da yayımlanmasını sağlayan Ankara Sinema Derneği, Kurtuluş Özyazıcı’nın derlediği, Münir Özkul’un hayatını ve filmlerini konu alan bir kitapla, Ayla Kanbur’un editörlüğünde hazırlanacak olan bir Lütfi Akad incelemesini okurla buluşturacak.

Ayrıca, Agah Özgüç’ün hazırlayacağı, biri Lütfi Akad’ın film afişlerinden, diğeri de Münir Özkul’un rol aldığı filmlerin afişlerinden oluşan iki sergi de yine festival kapsamında sanatseverlerle buluşacak. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica