Bu yıl Oscar'ı kazanacağız posteri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Ateşin Düştüğü Yer''' filminin yönetmeni İsmail Güneş ve yapımcılarından Baran Seyhan ile makamında görüştü.

Günay, ''Ateşin Düştüğü Yer'in Montreal Film Festivali'nden en iyi film ödülüyle döndüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:
''Türkiye bu konularda şimdiye kadar birkaç deneme yaşadı. Her seferinde neler yapabileceğimiz konusunda daha fazla deneyim sahibi oluyoruz. Son yıllarda Oscar'ı Türkiye'nin tartışma konularından biri haline getirdik. Bu çok önemli bir gelişme. Geçmişte, 5-10 yıl önce Türk sineması bunu hayal bile etmiyordu. Son birkaç yıldır Türkiye'den Oscar'a aday gösteriyoruz. Bir gün mutlak kazanacağız, umarım bu yıl inşallah kazanacağız. Bu konuda biz kamu olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.''

Günay, bakanlığın Türk sinemasına verdiği destekle ilgili çıkan bir haberin de eksik olduğuna dikkati çekerek, verilen desteğin 125 milyon lira olduğunu söyledi.

Yönetmen İsmail Güneş de destekleri için Günay'a teşekkür ederek, ''Basında sanki bakanlık tarafından yalnız bırakılıyormuşuz gibi bir izlenim doğdu. Ne biz, ne yapımcımız Baran Bey böyle bir şey söyledi'' dedi.

Güneş, bakanlığın bütün birimleriyle yanlarında olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti:
''Ben ilk mesajımı eşime değil, (Sinema Genel Müdürü) Cem Bey'e attım. Onlar hemen bize döndüler ve 'ne yapılabilir' diye konuştuk. Biz daha başvuru yapmadan gerekli kararları çıkardılar. Biz biraz daha olimpiyat ruhu olsun, destek olabilecek herkes bu filmin arkasında dursun istedik. Çünkü burada sadece iyi filmler yarışmıyor. İyi halkla ilişkiler lobi faaliyetleri daha çok tanıtım yarışıyor.''

Bakan Günay da filmden umutlu olduklarını ifade ederek, ''Bundan sonra Oscar olursa, nurun ala nur, çifte kavrulmuş veya kaymaklı ekmek kadayıfı olur'' benzetmesinde bulundu.

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica