Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kameranın ardındaki kadın: Bilge Olgaç

17 Kasım 2005 00:00
BİLGE OLGAÇ anısına bir belgesel yapmak özellikle şu günlerde gerçekten büyük önem kazanıyor… Olgaç “Linç”, “Kaşık Düşmanı”, “İpekçe” “Gülüşan” gibi insancıl değerlerin titizlikle işlendiği sinema eserlerine imza atmış değerli bir kadın yönetmenimiz. Bilge Olgaç sinema tarihimiz açısından film çekmiş ilk kadın değildi, ama yönetmenliği bir meslek olarak uzunca yıllar sürdürebilmiş, geçimini böyle sağlamıştı. Bu yüzden de ilk kadın yönetmen olarak hatırlanır. İlginçtir, Olgaç’ın ilk filmi, başrolünü Yılmaz Güney’in oynadığı “ÜÇÜNÜZÜ DE MIHLARIM” bir kan davasını konu alırken en önemli eserlerinden biri olan ve Türk Sinemasının en iyi hapishane filmi olarak adlandırılan “LİNǔ birkaç sahnesi dışında tamamen erkeklerin rol aldığı bir filmdir. Olgaç sinema kariyerine “erkek filmleriyle” başlamış, sinemasının 80 sonrası ikinci evresinde “kadın sorunları” ağırlık kazanmıştı.

1984 de gerçek bir olaydan yola çıkarak çektiği “KAŞIK DÜŞMANI” aynı yıl Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi 3.Film ve En İyi Senaryo ödüllerini almıştı. Film aynı yıl Fransada 7.düzenlenen Creteil Kadın Filmleri Festivalinde Juri Büyük Ödülünü ve Basın Özel Ödülünü kazandı. Bilge Olgaç ödüllerini almak için Festivale gidemedi çünkü kendisine pasaport verilmedi.

Olgaç 37 sinema filmine imza atmış, reklam filmleri, televizyon dizileri çekmişti. Buna rağmen bir çok meslekdaşı gibi hayat standardı ortalamayı bile yakalayamamıştı. 3 Mart 1994 akşamı haber bültenleri Bilge Olgaç’ın Beyoğlu’ndaki evinde çıkan yangında hayatını kaybettiğini duyuruyordu. Son filmi “BİR YANIMIZ BAHAR BAHÇE”yi neredeyse tamamlamıştı. Kirasını ödeyebileceği yerleşik bir eve henüz kavuşmuştu. Sobalı küçük evinin dekorasyonunu henüz bitirmişti. Haber dostları arasında şok etkisi yarattı. O’nu tanıyan herkes biliyordu ki; yepyeni bir olgunlukla hazırlamakta olduğu sinema ve belgesel film projeleri vardı. Halil Ergün’ün deyimiyle “Hayat izin vermedi”.

Kameranın Ardındaki Kadın BİLGE OLGAÇ adlı belgesel filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Feza SINAR. Titiz bir arşiv çalışmasının sonucu hazırlanan Belgeselde Bilge Olgaç’ın filmlerinden kısa görüntüler ve arşivlerden alınan bizzat Bilge Olgaç’ın kendi konuşmaları yer alıyor. Bundan başka Olgaç’ın yakın dostu ve çalışma arkadaşlarının konuşmalarına da yer veriliyor. Oyunculardan Halil Ergün, Füsun Demirel, Berhan Şimşek, Perihan Savaş, Senarist yazar Osman Şahin, Görüntü Yönetmeni Hüseyin Özşahin, Ablası Mefharet Olgaç, yeğeni Çiğdem Tetiker’le yapılan röportajlar yer alıyor.Yandex.Metrica