Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oberhausen Manifestosu 50. Yılında Ankara'da

20 Aralık 2012 11:11

28 Şubat 1962 tarihinde, 8. Batı Almanya Kısa Film Festivali’nde biraraya gelmiş genç yönetmenler ve eleştirmenlerce “Yeni Alman Sinemasını” inşa etme amaçlı yayınlanan Oberhausen Manifestosu, kısa ancak güçlü metniyle savaş sonrası Almanya sinemasının propoganda aracı rolünden uluslararası saygınlığa doğru geçişinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Almanya Sinemasının en önemli dönüm noktalarından biri kabul edilen Oberhausen Manifestosu: "Geleneksel Alman sinemasının çöküşü, tutum ve uygulamalarını reddettiğimiz bir film tarzının ekonomik temelini sonunda ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte yeni bir sinemanın yaşam bulma şansı vardır. Yeni Alman sinemasını yaratma amacımızı ilan ediyoruz.

Bu yeni sinemanın yeni özgürlüklere gereksinimi vardır. Yerleşik endüstrinin geleneklerinden kurtulmaya... Ticari ortakların etkilerinden kurtulmaya... Özel çıkar gruplarının denetiminden kurtulmaya... Yeni Alman sinemasının inşasıyla ilgili somut entelektüel, biçimsel ve ekonomik kavrayışlara sahibiz. Bir kolektif olarak ekonomik risk almaya hazırız. Eski sinema öldü. Yeni sinemaya inanıyoruz."

Berlin duvarının şehrin ortasına çekilmesinin üzerinden altı ay geçmeden yayınlanan manifestonun 50. yıldönümünde Oberhausen Kısa Film Festivali, manifestonun altına imzasını atanların filmlerinden oluşan "Provoking Reality, Mavericks, Mouvements, Manifestos" isimli bir program hazırladı. Oberhausen Manifestosu'na imza atmış yirmialtı sinemacının manifesto öncesindeki ve sonrasındaki beşer yılı kapsayan aktif dönemlerine ait (1958-1967) 40'a yakın film renove edilerek Nisan ayının sonunda 58. Oberhausen Kısa Film Festivali'nde gösterildi. Daha sonra Avustorya Film Müzesi ve MoMa New York'un da aralarında bulunduğu birçok müze ve festivalde gösterim yapan film seçkisi, yılın son günlerinde Türkiye'ye de uğruyor.

Oberhausen Manifestosu Filmleri'ni 21-22 Aralık tarihlerinde Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle Goethe Institut Ankara'da izleyebilirsiniz.Yandex.Metrica