Ayna ayna söyle bana… En güzel kim bu dünyada? posteri 4-12 Mayıs 2006 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan festival, her yıl olduğu gibi yine “Kısa Film Öyküsü Yarışması” ile start alıyor. Kısa filmin gelişmesine katkıda bulunmanın yanı sıra, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanmasına, filmlerde kadın bakış açısının geliştirilmesine ve bu bakış açısına sahip yeni yazar ve senaristlerin sinema sektörüne kazandırılmasına olanak sağlamak amacından hareketle düzenlenen yarışma için bu sene bir “ipucu” belirlendi: “Ayna ayna söyle bana…”

Ayna ayna söyle bana… sırının ardında hangi sırlar saklı?

Ayna ayna söyle bana… En güzel olmak için ne yapmalı bu dünyada? Diyet reçeteleri, maskeler, kremler, estetik operasyonları yeter mi “en güzel” olmaya? Bütün bunların vadettiği kadını gösteren, hangi ayna?

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dokuzuncu yılında, Kısa Film Öyküsü Yarışması’yla “güzel ve çirkin olma” hali üzerine kaleme alınacak kısa film öyküleri üzerinden bakıyor ve katılımcılardan masal yazmalarını istiyor.

Yarışmaya son başvuru tarihi: 10 Şubat 2005. Bu tarihe kadar rumuz belirtilerek gönderilen öyküler Seçil Büker, Gülden Treske ve İnci Demirkol’dan oluşan bir jüri tarafından değerlendirilecek ve aralarından seçilen 10 öykünün yazarı festival tarihlerinde düzenlenecek olan 3 günlük “Senaryo Nasıl Yazılır” konulu atölye çalışmasına davet edilecek. Türkiye’nin önde gelen senaryo yazarlarından biri olan yazar-yönetmen Işıl Özgentürk tarafından yürütülecek olan bu atölyede, her yazar kendi öyküsünü senaryo tekniğine göre nasıl yazacağını öğrenmekle kalmayacak, diğer katılımcı yazarların öyküleri üzerinde çalışma olanağı da bulacak.

Katılımcılardan birini atölye çalışması sonunda ikinci bir ödül daha bekliyor. 10 senaryo içinden Mine Vargı ve Işıl Özgentürk tarafından seçilecek olan “en iyi senaryo”, Türkiye’nin en büyük yapım şirketlerinden olan Filma-Cass tarafından filme çekilecek ve bir sonraki festivalde gösterilecek.

Yarışmaya başvuru koşulları için: http://www.ucansupurge.org

Son Yorumlar

Yandex.Metrica