Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

!f İstanbul 2013'ün Konukları Belli Oldu

16 Ocak 2013 15:00

Geleneksel festivallerin dışında, getirdiği yenilikçi ses ve alternatif filmleriyle kendi takipçi kitlesini yaratan, partileri ve etkinlikleriyle alternatif bir eğlence kültürünü İstanbul’a taşıyan !f İstanbul, 12. yaşını kutladığı 2013 senesinde de dopdolu bir programla geliyor.

Yılın en merakla beklenen filmlerinin gösterimlerine ev sahipliği yapacak !f İstanbul ayrıca sinema dünyasının ustalarını da İstanbul'a getiriyor.

13 yıl aradan sonra ilk defa kamera arkasına geçerek bir film yöneten kült filmlerin fransız yönetmeni Leos Carax, yeni filmi Holy Motors ile !f İstanbul'un açılışını yapacak. Kylie Minogue, Eva Mendes ve Denis Lavant'ın başrollerini paylaştığı Holy Motors, 2012'nin en dikkat çekici ve iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor ve Türkiye'de ilk defa !f İstanbul'da gösterim yapacak.

Bir diğer uluslararası konuk ise siyah-beyaz Tabu filmiyle Berlin'den FIPRESCI ve Alfred Bauer ödüllerini alan yönetmen Miguel Gomes.

!f İstanbul 2013'ün diğer konukları ise Motosiklet Günlükleri, Aşk Mektupları gibi filmlerin yönetmeni olan ve festival kapsamında gösterilecek Jack Kerouac romanı Yolda uyarlamasının senaristi Jose Rivera ve Nobody Walks filminin genç yönetmeni Ry Russo-Young.

!f'in bir diğer süprizi ise Reha Erdem'in merakla beklenen ve Berlin'de Kristal Ayı almak için yarışacak olan Jin. PKK kaçağı Kürt bir kızın doğunun damgalanmış dağlarından inip, batının rüya dünyasına yaptığı yolculuğu anlatan filmin yönetmeni Erdem, Kosmos’da ustalaştığı şiirsel sinematik anlatımı sürdürüyor. Türkiye’nin politik ikliminde özellikle tartışmalar yaratacak yeni bir Reha Erdem başyapıtı olan Jin !f İstanbul'da gösterilirken yönetmeni de Altyazı Dergisi'nden Fırat Yücel'in moderatörlüğünde düzenlenecek ve festival kapsamında olan bir söyleşiye katılıyor.

12. !f İstanbul, Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, İstinye Park Cinemaximum, Caddebostan Cinemaximum Budak, 28 Şubat-3 Mart tarihlerinde Ankara Cinemaximum CEPA ve İzmir’de ise Cinemaximum Forum Bornova sinemalarında gerçekleşecek. Biletler ise 1 Şubat 2013'te mybilet'ten önsatışa çıkacak.Yandex.Metrica