Filmlerin Kamera Arkasında Kadın Yok posteri

 

 

 

 

 

 

2012 yılında Hollywood'da çekilen toplam 250 filmin sadece yüzde 9'unda kadın yönetmenlerin imzası olduğu belirlendi. Televizyon ve Film Dünyasında Kadınlar Merkezi'nin yaptığı çalışma, Hollywood'daki yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni ve kurgu yönetmenlerinin sadece yüzde 18'inin kadın olduğunu ortaya çıkardı.

Bu çalışma, kadın yönetmenlerin geçen yıl 2011'dekine oranla yüzde 4 artışla yaklaşık 25 filme imza attığını da ortaya çıkardı. Sinema sektöründeki kadınların genellikle belgesel, drama ve animasyon filmlerinde görev aldığı belirlenen çalışmayla, kadın senaryo yazarların sayısı geçen yıl yüzde 15'e yükselirken, kadın yapımcıların sayısı iki yıldır yüzde 25 olarak tespit ediliyor.

2013 Oscarlarına aday gösterilen 9 filmden sadece bir kadın yönetmenin filmi bulunuyor. Oscar ödüllü Kathryn Bigelow, büyük gişe hasılatı yapan "Zero Dark Thirty" filmi ile Michael Haneke'nin "Amour", Benh Zeitlin'in "Beasts of the Southern Wild", Ang Lee'nin "Life of Pi", David O. Russell'ın "Silver Linings Playbook", Steven Spielberg'in "Lincoln", Ben Affleck'in "Argo", Quentin Tarantino'nun "Django Unchained" ve Tom Hooper'ın "Les Miserables" filmleriyle yarışacak. Bigelow, en iyi yönetmen kategorisinde kendisine yer bulamadı.

Sundance Enstitüsü tarafından yapılan başka bir çalışma ise kadınların bağımsız film sektöründe daha başarılı olduğunu gösterdi. ABD'nin en önemli bağımsız film festivallerinden biri kabul edilin Sundance Film Festivali'nde son 10 yılda gösterilen filmleri inceleyen Annenberg İletişim ve Gazetecilik Akademisi araştırmacıları, kadınların 820 filmde görev alan 11 bin yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, senaryo yazarı ve kurgu yönetmeninin yüzde 30'unu oluşturduğunu buldu.

Cannes Film Festivali organizatörleri, geçen yıl Altın Palmiye'ye aday gösterilen 22 filmin hepsi erkek yönetmenlere ait olduğu için kadınların büyük eleştirisine maruz kalmıştı.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica