Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türkiye, 3 Kısa Filmle Rotterdam'da Gösterim Yapıyor

25 Ocak 2013 09:00

 

 

 

 

 

 

Sinemaseverlerin her yıl ilgiyle takip ettiği Uluslararası Rotterdam Film Festivali başladı. Bu yıl 42.'si düzenlenen ve 3 Şubat tarihine kadar sürecek olan festival, açılışını Guido van Driel'in "De wederopstanding van klootzat" adlı filmiyle yaptı.

60 ülkeden 255 uzun metraj ve 334 kısa metrak filmin gösterim yapacağı festivalde 44 filmin dünya prömiyeri yapılacak. Kısa film kategorisinde Türkiye'den 3 filmin bulunacağı festivalde gösterim hakkı kazanan yerli kısa filmlerimiz ise şunlar: Aydın Ketenağ'ın "Ağıt" filmi, Serdar Yılmaz'ın "Kızarmış Tavuk" filmi ve Rezzan Yeşilbaş'ın "Be Deng" filmi.

Tiger Awards Kısa Film kategorisinde yarışacak olan Aydın Ketenağ'ın yönettiği 30 dakikalık Ağıt'ın adlı filmi bu dalda ödül kovalayacak. Kısa film kategorisinde ödül alanlar 28 Ocak, uzun metrajlı film kategorisinde ödül alanlar ise 1 Şubat'ta belli olacak.

Ayrıca İranlı yönetmen Bahman Ghobadi'nin yönettiği ve Yılmaz Erdoğan ile Monica Bellucci'nin rol aldığı 'Gergedan Mevsimi' de festivalde gösterim imkanı bulacak.Yandex.Metrica